Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Projekt v Kongresovém centru Praha od ČEZ ESCO získal ocenění v soutěži Český energetický a ekologický projekt roku

Energeticky úsporný projekt v Kongresovém centru Praha (KCP) zaujal porotu svojí komplexností a smluvně garantovanou výší úspory energie. KCP ušetří za 10 let energie za 213 mil. Kč, což představuje snížení spotřeby elektrické energie, plynu a vody o 30 %. Poskytovatelem projektu je společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Ještě v roce 2014 náklady na elektrickou energii, plyn a vodu spolkly v KCP každoročně téměř 74 mil. korun.  O dva roky později se díky promyšlené modernizaci energetického hospodářství s využitím energetických služeb se zaručeným výsledkem (EPC) podařilo tyto náklady každoročně snížit o 30 %.  Investice do úsporných opatření ve vytápění, chlazení, vzduchotechnice, kogeneraci a osvětlení činily 126 mil. korun a od roku 2016 se postupně splácí z budoucích garantovaných úspor energie. K dalšímu zvyšování úspor slouží energetický management, jehož přínosy si společnost ENESA ověřila na několika obdobných objektech jako jsou Národní divadlo, Rudolfinum, Stavovské divadlo a další.

„Pustit se do EPC projektu vyžaduje značnou dávku odvahy a trpělivosti, jen vyjednávání o rozsahu trvalo téměř rok. Ale nelitujeme. Výsledkem jsou modernizované technologie budovy, které nám garantují snížení spotřeby energií o 24 mil. Kč ročně. Reálná úspora v minulých dvou letech byla až 30 mil. Kč ročně. Pokud bychom šetřili méně, ENESA rozdíl doplatí.“ vysvětluje Lenka Žlebková, generální ředitelka Kongresového centra Praha.

Klíčovým principem modernizace v KCP byla komplexnost řešení. „Je jasné, že v takto rozsáhlém objektu vzniká velké množství odpadního tepla, které by bylo škoda nevyužít. Zde například teplý vzduch z gastroprovozů ohřívá čerstvý vzduch, nasávaný zvenku. Po zahřátí na příslušnou teplotu je pak vháněn do vnitřních prostor,“ vysvětluje jednu z technických vychytávek projektu Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA.

Cílem soutěže Český energetický a ekologický projekt roku je prezentovat projekty, stavby, technologie a inovace zaměřené na zvýšení energetické účinnosti a dosažení úspor energie ČR, podporu iniciativy PRŮMYSL 4.0 a programu Smart City, zvýšení konkurenceschopnosti a rozvoje průmyslu ČR, zlepšení životního prostředí ve městech, obcích a aglomeracích ČR a podporu zájmu o studium technických oborů na univerzitách v ČR.

Celkem projekty energetických úspor od ČEZ ESCO ušetřily loni zákazníkům čtvrt miliardy korun. Meziročně úspora stoupla o 9 procent, což se rovná 25 mil. korun. Z hlediska ekologie představuje úspora snížení emisí CO2 o 39 300 tun, to je stejné množství, jaké vyprodukuje za dva týdny běžného provozu elektrárenský uhelný blok o výkonu 100 MW.

O ČEZ ESCO:

ČEZ ESCO (Energy Service Company), dceřiná společnost ČEZ, která komplexně pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí všech velikostí. Zajišťuje dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, energetické audity a energetické poradenství, výstavbu elektrických zařízení, kogeneračních jednotek a střešních fotovoltaických elektráren. Pro řadu zákazníků také jejich energetická zařízení provozuje a poskytuje služby týkající se údržby a servisu. ČEZ ESCO je i dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. ČEZ ESCO má téměř 2000 zaměstnanců a patří do něj firmy AirPlus, AZ KLIMA, Bytkomfort, ESCO Distribúčné sústavy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, ESCO Servis, Domat Control System, E-Dome, ENESA, ESCO SLOVENSKO, HORMEN, KART, KLF-Distribúcia a Spravbytkomfort. Více na www.cezesco.cz.

Newsletter