Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Koruna začíná nový rok. Už bez kurzového závazku

Česká měna vstupuje do nového roku. Oproti začátku loňského ledna je silnější zhruba o 5,4 procenta. V loňském roce kurz až do 6. dubna „svazoval“ kurzový závazek České národní banky, která kurz držela nad úrovní 27 korun za euro. Koruna od ukončení režimu kurzového závazku postupně posilovala. Samotný závěr roku 2017 byl pro korunu poměrně divoký. A nový rok 2018 zahajuje česká měna na 25,55 EURCZK. Vůči dolaru pak na 21,25 USDCZK, za rok tak posílila o více než 17 procent.

Rok 2018 bude podle všeho rokem, kdy bude ČNB dále zvyšovat své sazby. První „hike“ by měl přijít hned počátkem února. Na prvním měnověpolitickém zasedání bude představena aktualizovaná prognóza. Analytici a ekonomové očekávají, že by ČNB mohla letos zvýšit sazby třikrát až čtyřikrát o 25 bazických bodů a 2T REPO sazba by se tak měla dostat do rozmezí 1,25 až 1,5 procenta.

„Nedostatek pracovní síly je zásadní překážkou růstu firem již dlouhou dobou a nezdá se, že by měnová politika měla v portfoliu nástroje, kterými by mohla existující problémy účinně řešit,“ míní ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „O tom koneckonců svědčí i několik výroků guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka o nedostatku pracovní síly a potřebě zahraničních pracovníků již v první polovině roku 2017,“ dodal ekonom.

Šoltés poznamenal, že otazníky tak visí především nad tím, zda (a jak) přistoupí k problémům na trhu práce vláda, nebo zda bude muset ČNB řešit (nevhodnými nástroji) problémy jiných. „Bankovní rada by pak musela reagovat na strukturální problémy trhu práce nástroji měnové politiky, pravděpodobně rychlejším zvyšováním úrokových sazeb,“ dodal.

Podle dat agentury Bloomberg by se medián kurzu měl postupně posouvat na 25,40 za euro během prvního čtvrtletí 2018 a poté až na 25,00 EURCZK ve čtvrtletí třetím. Nelze však zapomenout na možné brzdy tohoto posunu, mezi které patří především trvající silná překoupenost domácí měny.

„Pokud ČNB zvýší v únoru sazby, koruna by sama o sobě neměla příliš posílit, čekáme zhruba 24,40 EURCZK. Pak bude záležet na komunikaci ČNB. Když by ČNB naznačila nutnost dalšího rychlého zvýšení sazeb a to relativně brzy, do kurzu by se to začalo propisovat. V opačném případě by kurz měl zůstat po nějakou dobu stabilní zhruba kolem 24,40 za euro,“ míní analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Co a kdy máme čekat od centrálních bankéřů ukazuje tabulka:

Euro k dolaru se v závěru loňského dostalo nad úroveň 1,20 EURUSD. Dnes ráno je kurz na 1,2029 EURUSD. Dolar se proti koši hlavních měn pohybuje v blízkosti tříměsíčních minim. Za celý rok 2017 klesl dolarový index o více než 9,8 procenta. To je nejhorší roční výkon indexu od roku 2003.

Marek Dřímal z Komerční banky uvedl, že za celý rok 2017 euro proti dolaru posílilo o více než 15 procent. Dolar vůči euru oslabil kvůli zklamání investorů ze situace na americké politické scéně a společné evropské měně zároveň pomohl ekonomický růst v eurozóně a oznámené omezování programu odkupu aktiv ECB. Dolar navíc předloňský rok uzavíral na mimořádně silných úrovních, takže část loňského posílení eura se dá přičíst návratu k normálu – což je silnější euro vůči dolaru.

Z domácích dat dnes bude zveřejněn index nákupních manažerů (PMI) za prosinec. Český PMI v listopadu rostl na 58,7 bodu a byl nejvýš dubna 2011.

Ze zahraničních dat dnes bude zveřejněn index aktivity průmyslu za prosinec také v eurozóně a ve Spojených státech.

Newsletter