Zkušenosti a inspirace pro studenty v extrémně intenzivní formě

Nabízíme v extrémně intenzivní formě to, co univerzity nenabízejí a studenti naopak naprosto nezbytně potřebují – zkušenosti a inspiraci. Bereme nejlepší lidi z praxe a zásadní témata. Snažíme se studentům ukázat, co je čeká po dokončení školy, a to navíc doplňujeme o skutečnou interakci s firmami. Jen minulý rok se nám přihlásilo přibližně 650 studentů z 50 států světa. Serveru Roklen24 to řekl Tomáš Hülle, zakladatel a jednatel European Centre for Career Education. „Doposud jsem nezávisle na projektu vždy vše dokázal financovat z vlastních prostředků, protože neexistoval projekt, který bych dříve či později neotočil do zisku,“ dodává.

Jak vznikla společnost European Centre for Career Education (ECCEDU)? Kdy Vás napadlo tuto firmu založit?

Vznikla na chybách mé první firmy. K oblasti vzdělávání jsem se dostal poměrně nahodile před mnoha lety, ale když jsem svoji tehdy první firmu zakládal, tak jsem nasekal chyby prakticky úplně všude, kde si lze představit. Absence ambiciózní vize, špatná volba byznys partnera, ignorace dlouhodobého plánování či naprostý nedostatek jakékoli formalizace firmy. Zkrátka totální fail. Když jsem potom dostal příležitost vydechnout a skutečně se zamyslet, tak jsem dostal, myslím, někdy na podzim roku 2016 nápad, jak udělat skutečně revoluční projekt v oblasti praktického vzdělávání. A to napříč sektory, ale jak je vidět nyní již poměrně zřejmě, tak i kontinenty. A to z České republiky, která není pověstná ve světě jako inovativní region, natož být věhlasná v oblasti vzdělávání. Snad tedy kromě levných a schopných programátorů.

Jak vzpomínáte na novinářskou kariéru?

Jedno z nejlepších období mého života. Absolutní volnost volby témat a možnost být v kontaktu s prakticky kýmkoli, na koho jsem si tehdy ukázal. Snad kromě absurdně nízkých platů je to úžasná profese.

Přednášel jste na Univerzitě Karlově v Praze, na George Washington University či Arizona State University a mnoha dalších předních univerzitách v Číně. Můžete tedy srovnávat. Co byste vyzdvihl?

Záleží, co chcete srovnávat? Jak mám Karlovu univerzitu rád, tak je smutné, že bude vycházet pozadu prakticky ve všem. Stále platí, že americké univerzity jsou nejlepší na světě. To je asi bez diskuse. Kvalita diskurzu, jména pedagogů, množství času na výzkum, objem financování, ale i například kvalita studentů. To vše platí, ale i v Americe stále extrémně bojují s problémem interakce mezi akademií a reálným prostředím a kritikou ze strany studentů, že informace během studia získané jsou příliš teoretické.

Jak velký je nyní tým European Centre for Career Education?

Core tým kolem 15 osob, ale hned několik ze členů se věnuje otevírání našich nových poboček v New Yorku, Dubaji a dalších místech. Typické pro menší firmy naší velikosti ale je, že spoustu práce rovněž outsourcujeme.

Hledáte nějaké nové posily?

Jen hlupák by nevyužil příležitosti, když potká talent a energii. Podle mne musí být na drogách ten, kdo tvrdí, že na trhu nyní nejsou kvalitní lidé. Zrovna tyto dny hledáme nového COO po fantastické Denise Olešovské, která potřebuje vydechnout. Vtipné ale je, že jen na základě mého jediného postu na LinkedInu máme deset nesmírně kvalitních kandidátů a spoustu dalších zájemců, které nejspíše v budoucnosti oslovíme na další pozice v oblasti salesu či business developmentu. Korporace a další firmy by se měly zamyslet, protože dělají něco evidentně špatně, když mají tak často zásadní problém najít kandidáty.

Kolik máte partnerských firem?

Již se blížíme k číslu tří set, a to napříč všemi státy EU i na východním pobřeží Spojených států. Během několika týdnů navíc začínáme podepisovat partnery i v Dubaji a v Číně. I poměrově to začíná vycházet tak, že již menšina partnerů se nachází v Praze. Při získávání nových partnerů je evidentní, že je projekt mimořádně unikátní. O to více trvá podpis každého partnera.

Můžete popsat, co studentům nabízíte?

Nabízíme v extrémně intenzivní formě to, co univerzity nenabízejí a studenti naopak naprosto nezbytně potřebují – zkušenosti a inspiraci. Bereme tak nejlepší lidi z praxe a zásadní témata a snažíme se studentům ukázat, co je čeká po dokončení školy a to navíc doplňujeme o skutečnou interakci s firmami. Ty podílením se na výuce mají příležitost studentům konečně vysvětlit, proč se mají ucházet o práci právě u nich a čemu se věnují. Pro firmy leží ale hlavní motivace často jinde.

Jaké programy nyní European Centre for Career Education připravuje?

Portfolio našich stávajících programů je nyní již mimořádně široké a nabízí vše od práce s univerzitními studenty až po letité profíky ve svém oboru, kteří přijíždějí za účelem budování byznys networku a pochopení globálního byznysu. Co je ale magické je naše mimořádně stabilní základna firem, bez které by se nedalo fungovat. Ty nám totiž důvěřují nezávisle na projektu a my tak můžeme tvořit prakticky cokoli, na co si ukážeme a díky jejich zkušenostem to tvořit kvalitně. Takto široké a kredibilní partnerské portfolio podle mne nemá bez diskuse nikdo v regionu, ale troufnu si tvrdit i světově již jsme mimořádně unikátní.

Chystáte nějaké zcela nové programy?

Rozhodně, snad ještě v tomto roce se pustíme do IT a současně plánujeme se pustit i do online vzdělávání. Máme ale v záloze hned několik trumfů a již nyní jsme před podpisem strategické smlouvy s jednou ze světově největších vzdělávacích firem, která si také všimla kvality našich programů a chce je exkluzivně nabídnout svým klientům.

V kterých regionech máte nejvíc klientů?

V podstatě kopírujeme globální statistiky týkající se mezinárodní mobility studentů. Dominují tak v našem případě studenti z Asie, zejména z Číny. Jen minulý rok se nám přihlásilo přibližně 650 studentů z 50 států světa. Smutné na současné situaci ale je, jak málo studentů celosvětově z Evropy studuje v zahraničí, což se samozřejmě odráží i na našich statistikách. Česká republika, resp. i Evropa jako taková je pro nás v podstatě naprosto nezajímavá.

Aktuálně otevíráte pobočku v New Yorku. Jak to probíhá a na co se program zaměří?

Díky moc za tento dotaz. Je to upřímně divočina. Každý den zjišťujete nové a nové formální překážky – od nutnosti zcela předělat naši vízovou strategii až po laxní přijetí třeba ze strany newyorské advokacie. Na druhou stranu přípravy jdou mimořádně dobře, protože newyorská podnikatelská komunita je naopak velice proaktivní. V tomto roce tak v New Yorku začínáme s byznys a law programy a uvidíme, kam nás cesty dovedou v dalších letech.

Nedávno jsem si všiml Vašeho komentáře ke kauze Huawei. Bylo to pro web Hlidacipes.org a titulek byl „Huawei, Kanada a trest smrti, zásadní slova mezinárodní politiky“.  S Čínou máte dost vlastních zkušeností. Co si myslíte o současné kauze Huawei v ČR?

Je to trochu mimo mé současné hlavní aktivity, ale podle mne se jedná o nešťastnou kauzu, protože podlamuje mezinárodní reputaci Číny. Je asi celkem zřejmé, že technologicky je Huawei nyní ve vedení, co se týče budování 5G sítí a to může vyvolávat obavy ze strany mnoha vlád, ale i firem, které se stanou na těchto technologiích existenčně závislé. Existuje tak dozajista motiv zpomalit růst Huawei. Současně je ale pravdou, že existují z minulosti důvodné pochybnosti o její naprosté nezávislosti na čínské vládě. Není to vůbec jednoduchá situace a její vyřešení určí pravidla globálního podnikání pro následujících desetiletí, zejména tzv. “národních šampiónů”.

Měli bychom se vlivu čínských firem bát? Nebo jde, jak ony tvrdí, jen o byznys?

To není snadná otázka, protože pokud si budete dávat “zvláštní” pozor na čínské firmy, tak v podstatě zahazujete současně do koše i pravidla volného obchodu, která mají být férová vůči všem firmám nezávisle na jejich zemi původu. Osobně se snažím stále nerozlišovat a přistupovat ke všem firmám stejně, ale globální vývoj jde v tuto chvíli opačným směrem.

Jaký vývoj v Číně můžeme čekat v dalších letech co se byznysu s českými firmami týče? Na co by se české firmy měly zaměřit?

Byznys českých firem v Číně je poměrně zanedbatelný. Nejsem si vědom prakticky žádných českých výrobků, které by se prosadily ve větší míře mezi běžnými Číňany. Snad kromě spotřebitelských úvěrů a nepřímo licenční výroby Škody Auto. Já v tomto trhu vidím obrovský potenciál, ale je třeba tam jít podobně jako ECCEDU s globálně unikátním produktem. V tomto mám pocit, že firmy českých brandů jako jsou Linet či Lasvit zde šanci dlouhodobě mají. Naopak mám své veliké obavy o firmy jako je Kiwi, protože jejich know-how v podobě vyhledávacích mechanismů by mohlo být poměrně rychle nahrazeno například skrze vývoj umělé inteligence.

Co nového chystá v Číně European Centre for Career Education?

V současnosti je to pro nás zejména lokalita pro získávání studentů, ale od tohoto roku začínáme i s podpisy partnerských smluv a během krátké doby očekávám, že vytvoříme naše první programy i v Číně. Zásadní ale bude dokázat propojit naše evropské a americké partnerské firmy právě s těmi čínskými. Cítím zde obrovskou přidanou hodnotu dlouhodobě prověřených vztahů pro naše partnerské firmy.

Pořádáte také akci Leader´s Voice. Můžete ji čtenářům přiblížit? Kdo se jí může zúčastnit?

Není mnoho lidí, kteří vědí o její existenci. V podstatě jsem měl obrovské štěstí, že se mi minulý rok na jedno místo podařilo pozvat přibližně 30 nejvýraznějších zakladatelů firem pod cca 40 let v Česku. Jednalo se tak o takové hvězdy, jakými jsou Leon Jakimič (Lasvit), Honza Řežáb (Socialbakers), Petr Kasa (Pilulka), Yemi A.D. (JAD AD), Tomáš Šebek (U Lékaře), Martin Palička (Etnetera) atd.

V podstatě se jednalo o takové příjemné posezení u krbu v Creative Docku a vyprávění si v jednom velkém kruhu o tom, čemu se věnujeme. Setkání bylo uzavřené pro veřejnost a kdo není zakladatelem své vlastní firmy a neobdržel pozvánku se tak na tento event nemohl dostat. Bylo to taková bláznivina, která pramenila z toho, že jsem jeden z mála, kdo většinu těchto lidí zná osobně a mohl tak setkání svolat. Pro úspěch si akci střihneme letos znovu.

Jaká nová jména budou v letošním ročníku?

Haha, to zatím neví skoro nikdo. Byl bych ale moc rád, kdyby se letos připojil i právě Oliver Dlouhý (Kiwi). Obrovským štěstím je, že ČR má spoustu mimořádně talentovaných mladých lidí. Abych ale nedělal úplné tajnosti, tak už mi třeba slíbil účast Tomáš Kučva (The Chambers), Simona Kijonková (Zásilkovna), Marcel Gecov (Delicode) nebo Honza Vlachýnský (Super Panda Circus).

Pomohl by Vám při podnikání ECCEDU investor?

Tento dotaz má vynikající načasování. Doposud jsem nezávisle na projektu vždy vše dokázal financovat z vlastních prostředků, protože neexistoval projekt, který bych dříve či později neotočil do zisku. Většinou jsem si tak vše dofinancoval sám. Nyní se ale dostáváme s ECCEDU do fáze, kdy za pomocí Keiretsu hledáme první strategické investory. Vstup do New Yorku a Dubaje jsou již prakticky připraveny, ale současně máme mnohem větší plány jak sektorově, tak i geograficky. Vedle toho dává obrovský smysl se pustit i to EdTechu a to je finančně mimořádně náročná disciplína. Ufinancovat začátek onlinu a dokázat současně všechny naše produkty prodat již vyžaduje větší kapitál, než kterým právě nyní osobně disponuji.

Tomáš Hülle je zakladatelem European Centre for Career Education a prezidentem Česko­-čínského podnikatelského fóra. Přednáší na Institutu ekonomických studií při Univerzitě Karlově v Praze, ale hovořil i na Oxford University, George Washington University, Arizona State University, John Marshall Law School, ale i na vysokých školách v Číně včetně Peking University a Tsinghua University. Je členem řady mezinárodních expertních neziskových organizací, v minulosti pracoval v prestižních světových právních firmách jako Lovells či Schoenherr. Byl jednatelem First Eastern Co., vedl právně­-obchodní analýzy v Hospodářských novinách a časopisu Ekonom. Tomáš Hülle je spoluautorem několika knih a autorem množství akademických textů.

Newsletter