Zápas bankéřů na Příkopech skončil 5:2. Jaké jsou ohlasy?

Bankovní rada České národní banky včera zasedala déle než obvykle. Zveřejnění rozhodnutí o sazbách bylo odloženo o půl hodiny, stejně tak následná tisková konference guvernéra Jiřího Rusnoka. Pro zachování sazeb na stávající úrovni hlasovalo pět bankéřů, dva chtěli růst o 25 bazických bodů.

„Hlavní příčinou včerejšího rozhodnutí jsou tak patrně méně příznivé vyhlídky na vývoj v zahraničí. To je také důvod, proč i další centrální banky v posledních týdnech začaly s výrazně opatrnější rétorikou ohledně případného utahování měnové politiky a jejich další rozhodnutí se bude odvíjet právě od vývoje globální ekonomiky,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro ČR.

Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) zůstává na 1,75  %, diskontní sazba na 0,75 % a lombardní sazba na 2,75 %.

Podle člena dozorčí rady Expobank CZ Jiřího Schwarze centrální bankéři prozatím vyčkávají s dalším zpřísňováním měnové politiky. „Mají proto hned několik důvodů: Daří se plnit primární cíl v podobě 2% míry inflace. Naši významní exportní partneři z EU začínají pociťovat pokles tempa růstu. Nesnižují se nejistoty vyplývající z ekonomických dopadů brexitu. Významným argumentem je také vývoj na domácím realitním trhu, na němž s výjimkou Prahy slábne ve všech regionech poptávka po vlastním bydlení, která tak brzdí další růst cen nemovitostí,“ míní Schwarz.

Koruna na rozhodnutí bankéřů nijak výrazně nereagovala. Aktuálně se online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,79 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,74 až 25,84 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,61 až 22,88 USDCZK.* 

Dolar se k euru v online směnárně RoklenFx dnes ráno obchoduje za středový kurz 1,1336 EURUSD a během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1304 do 1,1391 EURUSD.*

Půjdou sazby letos nahoru? Kolikrát?

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská se domnívá, že ČNB letos ještě dvakrát zvýší základní úrokovou sazbu na konečných 2,25 procenta. Důvodem bude hlavně slabší koruna. „ČNB tvrdošíjně trvá na posilování koruny s odvoláním na rozdíl v úrokových sazbách proti eurozóně. Podle našeho názoru ale důvody k jejímu posilování odezněly a samotný úrokový diferenciál nemá už takový efekt na kurz koruny,“ dodala Horská.

„My i nadále očekáváme pro letošní rok jedno zvýšení sazeb, ke kterému by mohlo dojít ve třetím čtvrtletí. Oproti prognóze ČNB očekáváme slabší kurz koruny, který tak zvýší potřebu zvednout sazby. I zde je ale důležitý předpoklad, že se uklidní vývoj ve světě a nedojde k divokému brexitu nebo eurozóna nespadne do recese. Pokud by k tomu došlo, ponechá ČNB sazby beze změny,“ domnívá se analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek poznamenal, že centrální banka se nadále může obávat potenciální bubliny na trhu s nemovitostmi, a může tak mít tendenci ochlazovat hypoteční trh. „Proto počítáme, že Česká národní banka letos úrokové sazby ještě zvýší. Firmy by se na to měly připravit. Nepředpokládáme ale, že by je zvedala tak často jako vloni,“ míní Čížek.  

Podle hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoňe historicky nízké úrokové sazby pokračují a je to dobrá zpráva pro investory a lidi s hypotékou. Může to mít však neblahé následky do budoucna. „Podle čerstvé studie Princetonské univerzity z tohoto týdne vedou nízké úrokové sazby k rozevírání nůžek mezi silnými a slabými konkurenty na trzích, tím pádem k větší koncentraci a omezení hospodářské soutěže,“ upozornil Bartoň.

Dodal, že při nízké ceně peněz berou firmy v potaz delší investiční horizont než při vysokých úrocích. Tento delší horizont je důležitější pro již dlouho zaběhnuté etablované firmy, které těmito investicemi ještě zvýší svou sílu na trhu. To je špatná zpráva nejen pro menší dravé firmy, ale v konečném důsledku i pro spotřebitele.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost. 

Newsletter