Dva důvody, proč bude ČNB jednat

Česká národní banka má minimálně dva důvody, kvůli kterým by mohla přistoupit k dřívějšímu zvýšení úrokových sazeb oproti současné prognóze. Tím prvním je slabší koruna, druhým pak tempo růstu reálných mezd.

Podle dat Českého statistického úřadu rostly tuzemské nominální mzdy během prvního čtvrtletí o 8,6 % meziročně (prognóza ČNB pracovala s 8,5 %). V reálném vyjádření pak o 6,6 %, přičemž odhad trhu dosahoval 6,2 %. Průměrná hrubá nominální mzda přepočtená na zaměstnance činila 30 265 Kč, což je ve srovnání s prvním kvartálem 2017 o 2385 Kč více.

„V prvním čtvrtletí letošního roku rostla reálná průměrná mzda meziročně o 6,6 % a v nominálním vyjádření 8,6 %. V některých sektorech dosáhl růst dokonce dvojciferných hodnot,“ okomentoval statistiku ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Data tak navázala na výsledky za čtvrté čtvrtletí 2017 a potvrdila mimořádnou mzdovou dynamiku z přelomu roku. Další potvrzení rychlého růstu české ekonomiky spolu se slabým kurzem koruny, který se nadále pohybuje významně pod očekáváním České národní banky, pak zvyšuje šanci na dřívější zvyšování sazeb. Dle našeho vidění se zdá být pravděpodobné, že ke zvýšení dojde během léta,“ uvedl Šoltés.

„Růst mezd pokračuje ve svižném tempu i začátkem letošního roku a celková dynamika mezd za rok 2018 by tak měla ve srovnání se 7% růstem roku 2017 dále mírně zrychlit,“ odhaduje hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „Tomu pomohou nejen administrativní vlivy a nárůst platů ve veřejné sféře, ale také přehřívající se trh práce s nedostatkem vhodné pracovní síly doprovázený sílícím tlakem odborů,“ dodal.

Podle Seidlera tak bude růst reálných mezd letos převyšovat 6 %, což bude patřit mezi nejvyšší dynamiku za posledních 15 let. Zároveň půjde o hlavní faktor podporující spotřebu domácností.

„Z pohledu centrální banky přestává být důvod další utahování měnové politiky odkládat,“ je přesvědčen Seidler. „Svižný růst mezd, pravděpodobný návrat květnové inflace nad 2% cíl a zejména slabá koruna ve srovnání s předpoklady ČNB jsou důvody, proč se dle našeho názoru začíná pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb přesouvat postupně ve prospěch příštího měnového jednání ČNB na konci června,“ odhaduje.

Pro srovnání, prognóza ČNB pracuje s očekávaným průměrným posílením koruny na 25,20 koruny za euro během druhého kvartálu. Aktuálně však průměr kurzu dosahuje 25,51 EURCZK.

„K ostrému růstu mezd nepochybně přispěla vyšší míra zaměstnanosti, která meziročně vzrostla o 2,1 %. Firmy tak musí rychle zvyšovat mzdy, aby jim zaměstnanci neutekli ke konkurenci,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. „To potvrzuje i lednový konjunkturální průzkum ČSÚ, ve kterém 33 % dotázaných průmyslníků uvedlo nedostatek zaměstnanců jako největší bariéru k růstu. Vzhledem k tomu, že v dubnovém průzkumu tento podíl vzrostl na 35,4 %, je vcelku jisté, že růst mezd tento rok nepoleví,“ dodal.

Červenka odhaduje, že během tohoto roku dojde k dalšímu snížení míry nezaměstnanosti pod 3,0 %, což bude vytvářet soustavný tlak na růst mezd. „Mzdová dynamika tak bude velmi podobná po zbytek tohoto roku a v roce příštím jen mírně zpomalí. Podle naší prognózy vzrostou nominální mzdy v tomto roce o 7,4 % y/y, ale vzhledem k dynamice na trhu práce náš odhad zrevidujeme nahoru k 8,0 %,“ uzavřel.

Newsletter