Dítě „přirostlé“ k smartphonu? Úspěch technologických firem

Hodiny strávené na smartphonu nebo tabletu nejsou pro mládež v roce 2018 nic neobvyklého. Častou úvahou je, že nemají dostatečně silnou vůli se od této činnosti odtrhnout. Podle vědce Ramsayho Browna, který se zabývá nervovým systémem, jsou však na vině technologické firmy. Ty totiž dokáží dítě technologiemi zcela zmanipulovat, cituje jeho slova server United Press International (UPI).

Ve středu 8.srpna podala skupina více než 50 psychologů žádost na Americkou psychologickou asociaci (APA) s tím, aby se zaměřila na „manipulativní psychologické techniky“, které u dětí vyvolávají závislost na digitálních zařízeních. V dopise pro prezidentku APA uvedli, že použití psychologie za účelem přesvědčovacích technik, tedy digitálních zařízeních a aplikací, ovlivňuje chování a myšlení lidí a poškozuje zdraví dětí, stejně tak jako jejich emoční stabilitu a budoucí akademický úspěch bez vědomosti jejich rodičů.

„Odvolali jsme se na APA, aby se postarala, aby byla naše profese, psychologie, využita pro dobré účely, nikoli, aby snížila zisky technologických firem. Rodiče většinou nemají ponětí o tom, že psychologie firem je využívána pro manipulaci s dětmi,” uvedl psychology Richard Freed pro UPI.

Cesta k emocionální nevyrovnanosti

Technologie, které jsou vyvíjeny ve spolupráci s psychology, částečně „přeprogramují“ dětský mozek tak, aby měl nutkání strávit na digitálním zařízení více času, uvedla skupina psychologů v dopise pro americkou asociaci.

Nejedná se však o jediný problém týkající se nových digitálních zařízení a médií. Výzkum publikovaný v listopadu 2017 od vědců Twenge, Joinera, Rogersové a Martinové přišel na to, že existuje souvislost mezi počtem sebevražd a novými médii. Podle amerických statistik byly děti ve věku 13 až 18 mezi lety 2010 až 2015 více náchylné k sebevraždě, a to především u ženského pohlaví, pokud intenzivně používaly digitální zařízení. U dospívajících, kteří tyto moderní „hračky“ využívali méně, byla míra sebevražd o poznání menší, uvádí výzkum.

Mladí muži méně pracují. Důvod?

Korelace mezi používáním digitálních zařízení a podobných volnočasových aktivit neexistuje jen u dětí, ale i u dospělých. Podle výzkumu Leisure luxuries and the labor supply of young men mezi lety 2000 a 2015 spadl počet odpracovaných hodin u mužů mezi 21 a 30 lety o 12 procent, kdežto u mužů od 31 do 55 let pouze o osm procent. Autoři výzkumu přišli na to, že u první zmiňované skupiny bylo nejčastější volnočasovou aktivitou právě hraní her.

Především rodiče to ale s přibývajícími roky nových technologií mají těžší a těžší. Soupeření s uvedenými přesvědčovacími technikami technologických firem se tak v podstatě stává jejich denním chlebem. Podle nedávné ankety APA téměř polovina všech rodičů ve Spojených státech uvedla, že boj o to, jak bude dítě dlouho před obrazovkou, je prakticky neustálý.

Newsletter