Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Českou ekonomiku loni podpořila zejména domácí poptávka

Česká republika uzavřela rok 2018 mírným zrychlením růstu hrubého domácího produktu (HDP). Ekonomiku podpořily hlavně výdaje na spotřebu i investiční aktivita. Oslabil vliv zahraniční poptávky a vrcholil problém nedostatku dostupné pracovní síly.

Ve 4. čtvrtletí 2018 HDP meziročně vzrostl o 2,6 % a dynamika oproti předchozím dvěma kvartálům mírně zrychlila. Hospodářství podpořila hlavně domácí poptávka. „Výdaje na spotřebu domácností v loňském roce narostly o 3,1 procenta a vládního sektoru dokonce o 3,7 procenta. Domácnosti v loňském roce více spořily, a tak meziroční dynamika jejich spotřeby v průběhu roku zpomalovala,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Investiční výdaje se loni zvýšily o 10,4 % a rostly napříč sektory. U domácností vzrostla míra investic na 9,4 %. Míra investic nefinančních podniků dosáhla 29,6 % a byla nejvyšší za posledních pět let. Ani sektor vládních institucí nezaostával a nominálně navýšil investice o více než čtvrtinu, a to především zásluhou místních vládních institucí.

Hodnota vývozu zboží se loni zvýšila o 3,4 %. Zpomalil však růst exportu do Německa a poprvé od roku 2009 klesla hodnota vývozu motorových vozidel. Domácí poptávka působila pozitivně na dovoz zboží. Jeho hodnota se zvýšila o 4,8 %. To mělo za následek pokles přebytku bilance obchodu se zbožím o téměř 40 mld. korun.

Domácí poptávka stimulovala především odvětví služeb. Dařilo se obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství. V peněžnictví a pojišťovnictví dosáhl růst hrubé přidané hodnoty 6,9 %, tedy pětiletého maxima, podobně se vyvíjely informační a komunikační služby. Silně rostla i ve stavebnictví. 

Počet pracovníků se vloni zvýšil a ve 4. čtvrtletí dosáhl 5,45 mil. osob, nejvíce v novodobé historii. „Míra nezaměstnanosti se v průběhu roku přibližovala dvěma procentům. Přetrvávající nedostatek pracovní síly poháněl růst průměrné mzdy. Ta loni vzrostla o 8,1 procenta,“ upozorňuje Marek Rojíček.

Spotřebitelské ceny se loni zvýšily o 2,1 %. Klíčový vliv na růst měly ceny bydlení a energií. K nárůstu nájmů z bytů o 3,0 % se přidaly i ceny elektřiny, plynu a energií, které vzrostly o 2,1 %, a v průběhu celého roku jejich meziroční růst zrychloval.

Newsletter