Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Řekové už dávno přestali snít

Řecký sen o blahobytu se rozplynul téměř před deseti lety. V politickém prostředí se však v následujících letech zdálo, jako by tamní obyvatelé chtěli v tomto snu ještě alespoň chvíli zůstat. Podpora nezodpovědné fiskální politiky a spoléhání se na evropské záchranné balíčky se tak promítly do několika parlamentních voleb. Teď se řecká ekonomika pomalu vzpamatovává. Řekové už ale o lepších zítřcích dávno nesní.

Rok 2017 bude pro zemi oliv a písečných pláží z ekonomického hlediska ten nejlepší za poslední léta. V prvních třech čtvrtletích tohoto roku ekonomika expandovala, a Řecko by tak letos mělo dosáhnout na růst hrubého domácího produktu o velikosti 1,6 procenta, jak uvádí předpověď Evropské komise. V příštím roce by mělo řecké hospodářství v tomto trendu pokračovat, a to odhadovaným tempem 2,5 procenta. Podle CNBC jsou ale lidé z centra země, Athén, stále velmi skeptičtí.

„Přestali jsme snít. Máme se dobře, žijeme naše životy a víme, že nežijeme ve velké chudobě. Nicméně, pokud se zde chcete naučit druhý jazyk, pokud chcete udělat něco pro sebe, tak buď je to nemožné, nebo velmi obtížné,“ uvedla pro CNBC studentka Eva Pavlopoulo. Ta aktuálně studuje druhý magisterský titul a doufá, že jí to zajistí lepší šanci na stabilní zaměstnání. Situace na trhu práce totiž není příznivá. Přestože dostala nabídku rovnající se platu 1000 euro, bude muset stále bydlet u svých rodičů.

Eva Pavlopoulo spadá do vrstvy mladých nezaměstnaných, kteří jsou v její zemi velmi rizikovou skupinou. Minulý rok bylo 47,3 procenta řecké populace pod 25 let věku bez práce. To je dvojnásobek průměru eurozóny. Jedním z novoročních přání mnoha Řeků tak pravděpodobně bude menší riziko ztráty pracovního místa při konstantním utápění se ve státním dluhu.

„Pracuji ve veřejném sektoru, a proto se cítím bezpečně. Předcházející vláda už totiž v této oblasti výrazně snížila počet pracovních míst. V soukromém sektoru je ale situace jiná. Moji přátelé a rodina má problémy, mzdy nerostou a nezaměstnanost dosahuje 20 až 25 procent,“ popsal rozdílné poměry učitel Stathis Nikitopoulos.

Nezaměstnanost na minimech? Na jihu Evropy stále katastrofa

Počet lidí zaměstnaných ve státním sektoru klesl mezi roky 2009 a 2015 o 26 procent. Přestože je Nikitopoulos optimista, i tak uvedl, že po 40procentní ztrátě svého příjmu od roku 2010 nečeká, že by se Řekům blýskalo na lepší časy. Jako hlavní důvody uvádí rostoucí ceny při konstantních platech a vysoké daně.

Jednou z nadějí pro Athéňany a Řeky z městských oblastí je růst příjmů z turismu. Tento sektor v prvních třech čtvrtletích letošního roku vygeneroval 13 miliard euro oproti 11,7 miliardám v roce minulém, uvedla řecká centrální banka.

Kdo je ale v obtížné situaci, jsou starší lidé, kteří nemohou pracovat. Před rokem 2010 plánovali své dožití s úplně jiným měsíčním příjmem, než mají v současnosti. Penze byly od roku 2010 sníženy v deseti krocích. Poslední snížení vyvolalo stávku penzistů v ulicích hlavní města. Mezinárodní věřitelé navíc naléhají na další restrukturalizaci penzijního systému. Vážným, a dosti i paradoxním, problémem je ale hlavně to, že v mnoha rodinách se vinou vysoké nezaměstnanosti stali penzisté jediným zdrojem příjmů. S dalším snižováním důchodů se tedy v některých případech situace stává opravdu kritická.

Dluhová mapa světa. Víme, za jakou část může Česko

Mnozí Řekové se tak stěhují pryč ze země za účelem hledání lepších životních podmínek. Velká část populace však stále tvrdí, že reformy, které vláda ve spolupráci s Evropskou unií udělala, se nedotkly jejich každodenního života.

Hospodářský růst se tedy do Řecka vrátil. Zda zemi udrží na nohou, se ale ukáže až časem, pravděpodobně již během příštího roku, kdy bude ukončen příliv peněz z evropského záchranného balíku. Lidé zejména ve velkých městech optimismus necítí. K tomu lze navíc přičíst riziko mimořádných parlamentních voleb, které by mohly v zemi způsobit další chaos.

Newsletter