Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Trumpovi navzdory. Imigranti jako „nástroj“ exportu

Mnozí jistě potvrdí, že za prezidenta Trumpa se Spojené státy staly méně vlídným místem pro uprchlíky. Americký státník citelně snížil jejich příliv do země, například kvůli údajným bezpečnostním důvodům. Jeho administrativa se zaměřila i na uprchlíky v USA již žijící, a to včetně vietnamských přistěhovalců, kteří ze své země utekli na konci vietnamské války. Mnozí z nich jsou sice ve Spojených státech legálně a pod ochranou dohody mezi USA a Vietnamem, i přesto se plánuje jejich deportace například v souvislosti se spácháním trestných činů, píše magazín Quartz.

Tím, že se Trump snaží odradit uprchlíky, se ale zároveň připravuje o možnost vyřešit další svou prioritu, kterou je masivní obchodní deficit. Jeho strategie se dosud snažila o blokaci importu (např. zaváděním cel), snížení deficitu se však dá dosáhnout i zvýšením exportu. Jak? Možnosti jsou mnohé, a právě jednou z nich je i fakt, že přistěhovalci jsou zdatnými obchodními zástupci podporujícími export, jak tvrdí na serveru The Economic Journal letos zveřejněná studie.

Toto šetření, za kterým stojí Christopher Parsons a Pierre-Lousi Vézina, se zaměřilo na vlnu vietnamských uprchlíků, která do USA dorazila v období od roku 1975 (pád Saigonu, dnešní Ho Či Minovo město) až do počátku 90. let. Díky americkému obchodnímu embargu vůči Vietnamu (trvajícímu do roku 1994) byli badatelé schopni vysledovat, zda počet Vietnamců v každém státě měl dopad na velikost exportu daného území do Vietnamu v době od roku 1994 a dále. Výsledkem bylo zjištění, že vývoz do Vietnamu vzrostl v letech 1995–2000 nejvíce ve státech s větší vietnamskou komunitou – desetiprocentní nárůst vietnamské populace v daném státě vedl k navýšení exportu do Vietnamu o 4,5 až 14 procent.

 

Další studie, tentokrát publikovaná National Bureau of Economic Research, rovněž dokazuje, že imigranti mají sklon k podnikání v oblasti exportu. Tento výzkum založený na dotazníkovém šetření mezi podnikateli zjistil, že 8 procent společností vlastněných přistěhovalci bylo v roce 2012 aktivními vývozci, zatímco v případě firem s americkými vlastníky to byla 4 procenta.

Prodej do zahraničí je pro imigranty jednodušší díky jejich vazbám na rodnou zemi a pochopení, jak v ní funguje trh. Trump má tak v podstatě štěstí – příliv migrantů z Číny a Mexika, dvou zemí, kterým spílá za jejich aktivní obchodní bilanci s USA, (zatím) nijak výrazně nepolevuje, uvádí server Quartz.

„Cílit v rámci podpory exportu na specifické imigrační skupiny ze specifických zemí není zcela mimo realitu,“ uvedl Pierre-Louis Vézina, jeden z autorů studie o vietnamských uprchlících. Jestliže chce společnost exportovat například do Japonska, síť japonských konzultantů, právníků a odborníků na marketing může pomoci. A stejně tak i imigrační politika, která jim umožní vstup do země, uzavřel.

Newsletter