Tři čtvrtiny Čechů ušetří každý měsíc alespoň nějaké peníze


12:28 • 30. listopadu 2018

Necelé tři čtvrtiny (72 %) českých obyvatel dále tvrdí, že se jim podaří každý měsíc ušetřit alespoň určitou část peněz. Naopak úvahu o přestěhování do jiné země z důvodu tíživé finanční situace uvádí 8 % Čechů. Vyplývá to z nové Zprávy o platebním chování spotřebitelů za rok 2018, kterou pro Českou republiku z evropského reportu každý rok zpracovává společnost Intrum, a kterého se zúčastnilo 24 698 spotřebitelů ze 24 zemí Evropy.

Česká republika je v evropském srovnání těsně za Švédskem, zemí s nejvyšším podílem spořivosti a hospodárnosti. Zatímco v severské zemi je schopno každý měsíc ušetřit určitou částku 74 % obyvatel, měsíční úsporu u nás uvádí 72 % obyvatel. Obě tyto hodnoty jsou vysoko nad evropským průměrem, který v letošním roce činí 59 %. Průměrnou částkou, kterou je schopen každý měsíc obyvatel České republiky ušetřit, je 4 004 Kč, přičemž celkem 76 % Čechů si úspory dává stranou v první řadě kvůli nečekaným výdajům. Mezi další důvody spoření patří cestování (37 %), ztráta zaměstnání (28 %) anebo podpora dětí a vnoučat.

Z důvodu nepříznivé finanční situace či za vidinou lepšího výdělku zvažuje přestěhování do zahraničí pouhých 8 % českých respondentů, přičemž evropským průměrem je hodnota 18 %. Takto nízký podíl byl zaznamenán pouze u našich jižních sousedů v Rakousku, kde se podíl respondentů uvádějících tuto skutečnost rovná také 8 %. „Výsledky našeho průzkumu zcela jednoznačně prokazují pozitivní trend růstu české ekonomiky, který je podpořen již známým faktem o dobré platební morálce Čechů v případě hrazení svých závazků. Dalším důkazem je nesporně nejnižší podíl respondentů s chutí vycestovat za prací a lepšími podmínkami do zahraničí. Zároveň se pozitivně projevuje tradiční spořivost, dle výsledků průzkumu jsou Češi v tomhle ohledu evropskou špičkou. Zajímavým zjištěním je rostoucí zájem o moderní platební metody, kdy 40 % českých respondentů uvedlo, že nákupy online jsou u nich prioritou.“ uvádí Karol Jurák, výkonný ředitel společnosti Intrum.

S názorem, že česká ekonomika je na vzestupu, souhlasí aktuálně 46 % obyvatel naší země. V současnosti se jedná o nejvyšší podíl respondentů s takovým ekonomickým optimismem ze všech dotazovaných evropských zemí. S růstem ekonomiky se v celoevropském průměru ztotožňuje pouze každý třetí Evropan (30 %). Podle průzkumu nemá svou finanční situaci pod kontrolou pouze jeden z deseti Čechů (11 %).  To představuje nejnižší podíl respondentů ze všech dotazovaných evropských zemí. I zde je na tom Česká republika v otázce finančního vyžití nejlépe ze všech evropských respondentů zahrnutých do průzkumu. Pro srovnání, evropský průměr všech evropských respondentů uvádějících, že nemají svou finanční situaci pod kontrolou, činí 18 %.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.