Sto milionů za deset let. Když úspory energie pomáhají kultuře

,
18:06 • 31. května 2018

Tagy: ČEZ ESCO, energetika, obnovitelné zdroje, ENESA, divadlo, kultura

Solární panely na střeše Národního divadla. Topí diváci i Vltava. Roční úspora elektřiny, plynu a vody 9,3 milionu korun. Podívejte se na video, které ukazuje desetileté výročí projektu energetických úspor ve „Zlaté kapličce“, jehož dodavatelem byla firma ENESA z ČEZ ESCO. 

„Je to významný podnikatelský příběh, protože úspora sto milionů korun je jedním z největších EPC (Energy Performance Contracting) projektů v České republice,“ řekl serveru Roklen24 generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák

Podle ředitele Národního divadla Jana Buriana úspory znamenají obnovu technologií, které jsou potřeba k provozu divadla. „Ušetřené prostředky znamenají v praxi to, že můžeme mít víc prostředků pro samotnou divadelní činnost, pro kterou tu jsme. Projekt postupně rozšiřujeme na všechny provozy Národního divadla, na Stavovské divadlo, na naše výrobní prostory na Floře a podobně,“ dodal Burian.

Projekt byl zahájen v roce 2008. Předcházely mu dva roky příprav, během nichž se jednalo také o technických a organizačních řešeních, které měly přinést úsporu energie, z níž se pak investice budou postupně splácet. Množství elektřiny ušetřené za deset let odpovídá roční spotřebě 3250 domácností. Pro Národní divadlo byla také vyvinuta speciální aplikace OPERETA, jejímž úkolem je modelovat provoz pro následujících 24 hodin podle využití jevišť a zkušeben, předpovědi počasí a tepelné charakteristiky budov.

 Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.