Arabský svět nespí. Inovace, kam se podíváš

V roce 2014 přilákaly technologické startupy ve Spojených arabských emirátech 100 milionů dolarů, v roce 2016 už to bylo 1,7 miliardy. Arabský poloostrov a severní Afrika s lehkostí drží krok se světem inovací, se kterými se po rekonvalescenci globální ekonomiky doslova „roztrhl pytel“. Server World Economic Forum (WEF) uvedl hned čtyři centra, kde to inovacemi přímo žije.

Globalizace a technologie mění zažité pořádky v několika odvětvích den za dnem. Toto tempo se navíc s postupným zaváděním nových technologií do praxe bude ještě zrychlovat, uvádí Attilio di Battista pro WEF. A právě tyto dynamické změny ženou několik zemí k tomu, aby přehodnotily svůj stávající model ekonomiky.

Jednou z nejdynamičtějších oblastí je v tomto ohledu Arabský poloostrov, ale také některé státy severní Afriky. Změny cen komodit, na kterých jsou mnohé státy sledovaného regionu závislé, tuto dynamiku ještě urychlují. Navíc země, které této oblasti zajišťují diverzifikaci, soukromý sektor a dynamičtější trh práce, přežily finanční krizi lépe a podařilo se jim minimalizovat společenské nepokoje.

Největší pokrok udělal region arabských zemí v infrastruktuře. Za posledních deset let zmenšil svoji ztrátu na průměr zemí OECD na polovinu. Z velké části k tomu přispěla propojenost přístavů v Egyptě, Jordánsku a Maroku, v poslední jmenované zemi také vznikla první vysokorychlostní železnice na Africkém kontinentu. Přes slabší výnosy z obchodu s ropou v roce 2017 se pak celková hodnota rozestavěných nebo plánovaných projektů v sedmi arabských zemích Gulf Cooperation Council přiblížila k 2,7 bilionům dolarů, což je více než roční HDP Francie.

Server World Economic Forum na základě (nejen) toho vybral čtyři státy, které v regionu patří k inovačním centrům v regionu.

Alžírsko

Kombinace investic a vylepšených regulačních rámců otevřela Alžírsku cestu k tomu, aby zmodernizovalo telekomunikační sektor během posledních deseti let, a dotáhlo se tak blíže vyspělým ekonomikám. Během poslední dekády se vlastnictví mobilního telefonu zdesetinásobilo, přičemž v současnosti existuje v zemi 117 aktivních SIM karet na 100 obyvatel. Od roku 2012 do roku 2016 se také rozšířilo používání 3G internetu z 15 na 43 procent obyvatel. Celá země se ubírá správným směrem. Státní regulátor také ke konci letošního roku zruší monopol současného operátora Algérie Télécom.

Maroko

Vedle zmíněné infrastruktury je další oblastí, kde se Maroko dynamicky modernizuje, obchodní a průmyslová politika. Průměrné dovozní clo se během deseti let snížilo z 18,9 procenta na 10,5 procenta. To přilákalo zahraniční firmy zejména ze sektorů automobilů, textilu a letectví, přičemž některé firmy si v zemi rovnou založily pobočky. Mezi lety 2005 a 2017 vzrostla výroba automobilů v zemi více než desetinásobně. Otevřené dveře pomohly celkově zefektivnit marockou ekonomiku, a země se tak v rámci Globálního indexu konkurenceschopnosti od roku 2007 posunula už o 10 příček.

Bahrajn

Země přísného řádu, Bahrajn, spustila nevídanou reformu trhu práce. Její rigidní systém pro zahraniční pracovníky – kafala, který bez sponzorství firmy neumožňoval cizincům v zemi pracovat, už nebude určujícím pravidlem. Firmy si během fungování tohoto starého systému nemohly přetahovat zahraniční zaměstnance dle potřeby, nýbrž potřebovaly speciální povolení pro každé odvětví a každou firmu.

Země však spustila nový program se jménem Flexi Permit. Ten umožní zahraničním pracovníkům využít status „sebezaměstnání“, což je něco podobného jako v České republice živnostník. Zahraniční pracovník tak bude moci pracovat, kde chce, tedy v jakém oboru bude chtít, a to jak na plný úvazek, tak na částečný. Tato povolenka je vydávána nejméně na dva roky a zahrnuje i zdravotní pojištění. Jednoduše řečeno, pro takto konzervativní zemi jde o další krok vpřed.

Spojené arabské emiráty

Nejmodernější a nejinovativnější země regionu se stále drží na čele v potenciálu pro další rozvoj. V regionu platí většina emirátů (zejména Dubaj, Šardžá a Abú Zabí) za technologický a inovační hub. V roce 2017 přilákala země pozornost globálních byznys špiček, když Amazon koupil tamní e-commerce platformu Souq za odhadovaných 700 milionů dolarů. A to není jediným případem tohoto druhu, investice do technologických firem se už před dvěma roky vyšplhaly na zmíněných 1,7 miliardy dolarů.

Emiráty a Bahrajn však nejsou jedinými zeměmi, které v regionu podporují co největší konkurenceschopnost a investiční aktivitu. Země arabského světa vědí, že to je jediná udržitelná cesta, jak se osvobodit od závislosti na nerostném bohatství. V zemích je také velmi mladá populace a ta očekává nové příležitosti na trhu práce. A právě technologie by měly nová pracovní místa v regionu nabídnout.

Jestřábem až do konce. Hampla zastaví jen další Lehman Brothers

Newsletter