Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Vědci objevili „zázračný“ minerál. Internet může zrychlit až tisíckrát

Vzácný minerál objevený v Rusku v roce 1830 skrývá klíč ke zvýšení rychlosti internetu, díky čemuž by mohl být tisíckrát rychlejší než dnes. Ale to není všechno, minerál trioxid vápenato-titaničitý má hned několik úžasných vlastností, které nyní vědci zkoumají.

Kouzlo tohoto minerálu spočívá podle serveru Forbes, který na něj upozornil, v tom, že v jeho fyzické struktuře je několik rozdílných kationtů, což dává technikům možnosti utvářet ho dle svých potřeb. I když už je tento minerál, původně objevený v pohoří Ural v Rusku, známý delší dobu, vědci stále objevují jeho další a další užitečné vlastnosti. 

Minerál se nachází v zemském plášti a těží se v Arkansasu, Uralu, Švýcarsku, Švédsku a Německu. Každá varianta má trochu jiné chemické složení, což vede i k jiným fyzikálním vlastnostem. Jedna z těch užitečných, která byla objevena v roce 2009, je schopnost minerálu absorbovat sluneční záření a vytvářet elektřinu – vzniká tak přírodní forma fotovoltaického článku. Minerál je nyní zkoumán pro použití v solárních článcích, obrazovkách a jako katalyzátor výfukových plynů.

Další generace přenosu terahertzových dat

Až nyní však vědci objevili schopnost, díky které minerál umí přenášet data pomocí terahertzového záření. Tento specifický materiál je jak anorganický, tak organický, a může být v tenkých vrstvách nanesen na silikonový polovodič. Unikátní schopnost tohoto systému tkví v tom, že místo elektřiny používá k přenosu dat světlo, což vytváří rychlost tisíckrát vyšší než u dnešních technologií.

Terahertzové vlnové pásmo leží mezi infračerveným zářením a radiovou frekvencí (100 až 10 000 gigahertzů). Většina mobilních telefonů používá rozsah 2,4 gigahertzů. Navrstvený minerál může přenášet data skrz světelné vlny v terahertzovém pásmu za použití obyčejné halogenové lampy. Výzkumný tým zjistil, že právě používáním této lampy mohou modifikovat terahertzové vlny procházející skrz minerál. To umožnilo vědcům zakódovat data do vln a přenést je tisíckrát rychleji než za použití tradičních elektronických přenašečů dat.

Tento výzkum je založen na předešlých objevech modulování vln v minerálu. Nicméně to vyžadovalo drahé a výkonné lasery, což velmi zvýšilo nákladnost celého projektu. Nový objev používá jednoduché levné halogenové lampy. Navíc výzkumný tým zjistil, že mohou specifikovat barvu světla, aby modulovali data zároveň na jiných frekvencích. Tím pádem mohou nejen přenášet data tisíckrát rychleji, ale také mohou zároveň aktivovat násobné přenosy dat použitím různě zbarvených lamp.

Tento technologický průlom otvírá dveře používání přenosu terahertzových dat v budoucí generaci výpočetních a komunikačních technologií. Tím, že je tento způsob mnohonásobně rychlejší, levný a jednoduchý, přináší mnoho příležitostí k proměně našich digitálních životů. Bohužel si budeme muset počkat alespoň 10 let, než se dostane na trhy, tvrdí objevitelé. Až ten čas přijde, mohlo by to představovat velkou změnu ve výpočetních a komunikačních technologiích.

Newsletter