Praha chce snížit daňovou zátěž pořízení bydlení, každý podobný krok zlevňující byty je správný


18:05 • 3. prosince 2019

Stovky tisíc korun by mohli v budoucnu ušetřit lidé kupující nový byt, pokud by prošel plán vedení hlavního města. Radní totiž chtějí využít možnosti zákonodárné iniciativy, kterou má Praha, a změnit daňový systém v oblasti nemovitostí. Dle jejich názoru by se měla zcela zrušit daň z nabytí nemovitosti, DPH při nákupu bytu navrhují snížit ze současných 15 procent na deset procent a slevu na dani z příjmu chtějí rozšířit také na splácení družstevních bytů. Návrhy po schválení zastupiteli plánuje Praha předložit poslancům.

Jakékoliv smysluplné návrhy na snížení cen bytů pro domácnosti velmi vítám. Současná situace na trhu, kdy průměrná cena za metr čtvereční nového bytu na pražském trhu překročila stotisícovou hranici, se mi vůbec nelíbí. Ekospol si vždy zakládal na tom, že staví byty dostupné pro co největší okruh zájemců. I nyní proto nabízíme prémiové byty v atraktivním projektu Ekorezidence Hodkovičky, jejichž cena je výrazně pod celopražským průměrem.

Ostatně proti dani z nabytí nemovitosti horuji už velmi dlouho, stejně jako někteří senátoři ji považuji za nemorální a typický příklad několikanásobného zdanění. U jiných produktů podobná daň není. Když si například za (už zdaněné) peníze kupuji třeba rohlík, tak také neodvádím státu speciální daň z jeho nabytí. Stát tak člověka v podstatě pokutuje za to, že řeší vlastní bydlení a pořizuje si nemovitost. Nehledě na to, že další stovky tisíc korun získá státní pokladna na odvedené DPH, u průměrného pražského bytu to je až jeden milion korun.

Současná iniciativa pražského vedení je správná. Podporuji ji i jako dlouhodobý zastánce co nejmenšího státu. To znamená co nejmenší daně a odvody. Člověku, který vytváří hodnoty, by mělo zůstat co nejvíce ve vlastní kapse.

Teď ještě co nejrychleji dotáhnout odblokování stavebních uzávěr na rozvojových územích a urychleně vyčlenit nové pozemky vhodné pro bytovou výstavbu hlavně v okrajovějších částech Prahy. Jen tak se dostupnost vlastního bydlení opět zvýší.

RSS

RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956) je vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti Ekospol, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem několika publikací, novinky mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V loňském roce se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se věnuje záchraně ohrožených druhů zvířat. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.