Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Rada pro zaměstnance: Tajit výši mzdy v minulé práci se nemusí vyplatit

Zaplatili byste za to, aby vaši kolegové v práci nevěděli, jakou máte mzdu? Ano, tato otázka může znít podivně, ale má své opodstatnění. Výzkum z Harvardovy univerzity ukázal, že 80 procent lidí by bylo ochotno za utajení této informace zaplatit. Mzdy tajíme nejen před kolegy, ale také před budoucím zaměstnavatelem. Otázkou je, zda je to pokaždé dobře.

Vědci z Kalifornské univerzity a z Harvardu provedli netradiční šetření. Na základě dotazování 752 lidí z nejmenované velké korporátní společnosti se rozhodli zkoumat, jak lidé reagují na prozrazení výše jejich mzdy. Celkem čtyři pětiny respondentů by byly ochotny zaplatit peníze za to, aby přestal po firmě putovat email s jejich zveřejněnými mzdovými podmínkami. Obava byla u tohoto širokého vzorku respondentů tak velká, že by pěti lidem z práce neřekli výši své mzdy ani za 125 dolarů.

Jinak tomu ale bylo u dalších otázek. Pouze šest procent lidí si například myslelo, že je nevhodné se ptát na senioritu svého kolegy, přitom 69 procent si to myslelo o mzdě. Tento rys však může mít významné kariérní důsledky. Zejména kvůli tomu, že mnoho lidí mívá velmi špatný odhad ohledně mzdy svých kolegů, a tudíž může dojít ke špatnému ocenění jejich vlastní práce. Podle výše zmíněného výzkumu se pouze čtvrtina trefí do pětiprocentního intervalu měřeného od skutečné mzdy jejich kolegů.

Peníze nejsou neutrální. Mohou z nás udělat horšího člověka

Přitom odkrýt svou mzdu může být ku prospěchu zaměstnanců, zároveň to může pomoci vyrovnat příjmové rozdíly mezi muži, ženami a dalšími minoritami. Podle výzkumu serveru payscale.com dostanou ženy, které u pracovního pohovoru uvedou mzdovou historii, o 1,8 procent vyšší ocenění než ty, které ho tají. Na druhou stranu, výzkum zároveň zjistil, že u mužů je tomu naopak. Ti, kteří neřekli nic o své předchozí mzdě, dostali o 1,2 procent více než ti, kteří informaci dobrovolně prozradili.

Důvodem, proč jedni informaci prozradí a druzí ne, je nejčastěji jiný vztah k soukromí. V některých státech, jako v americkém Massachusets, však tuto otázku u pracovních pohovorů zakázali právní cestou, a to právě kvůli přetrvávajícím genderovým rozdílům.

Ačkoliv je snížení tzv. gender gap důležité, lidé by si měli uvědomit, že touto debatou nemusí každého potěšit. „Není to jen o legalitě, že takovou informaci můžete prozradit. Všichni na to mají právo, ale opatrně, někdo se v takové situaci může cítit dotčený,“ uvedla pro Market Watch právnička Donna Ballman.

Internet je od počátku obrovský sledovací nástroj, říká hacker

Trend se však naštěstí obrací, a to obzvláště u mileniálů – až 30 procent lidí ve věku 18–36 let mluví o své mzdě se svými spolupracovníky. Ještě více, o tři procentní body, o nich mluví skupina ve věku 27 až 36 let, tedy starší miléniálové. Podle The Cashlorret to dělají někteří z toho důvodu, aby se ujistili, že firma funguje podle nových trendů a soustředí se na zmenšení mzdových rozdílů.

Někteří však mají strach. Z čeho? Z toho, že se o debatování (příp. stěžováním si) o mzdách dozví management firmy a zareaguje na to negativně. Mnoho lidí se bojí, že by to dokonce mohlo dopadnout ztrátou zaměstnání. I v moderní společnosti, jakou je bezesporu ta ve Spojených státech, se stává, že zaměstnavatelé zakazují svým zaměstnancům prozradit ostatním výši mzdy.

Co by měli dělat místo zakazování anebo zjišťování soukromých informací od zaměstnanců? Pro zlepšení situace na trhu práce by zaměstnavatelé měli ocenit pracovní místo, nikoliv konkrétní osobu, a zlepšit proces tvorby platových podmínek, uzavřel server Harvard Business Review.

Newsletter