Pátek třináctého. Co se stane s dolarem, korunou…

Geopolitické napětí. Přestřelka mezi USA a Čínou. Stín měnové války a možná devalvace jüanu. Hrozba recese americké ekonomiky a nakonec Trumpovy „hezké, nové a chytré“ rakety na trzích. V Česku pak meziměsíční změna spotřebních cen dokonce v negativních číslech. Tento týden byl na devizových trzích pestrý. Co nám může přinést dnešek – pátek třináctého? Minimálně třeba hospodářské výsledky JPMorgan Chase, Wells Fargo či Citigroup.

Dolar během včerejška posiloval. Reagoval na mizející strach z hrozby střetu mezi západními mocnostmi a Ruskem v Sýrii, přispěly i rostoucí výnosy amerických dluhopisů. Zajímavou informací pak bylo i to, že Donald Trump zadal svým ekonomickým poradcům přezkoumání možností opětovného vstupu do Transpacifické dohody. Podle prezidentových slov by k tomu došlo pouze tehdy, pokud by podmínky byly nastaveny mnohem lépe, než tomu bylo za doby prezidenta Obamy.

Dolarový index, který sleduje jeho výkon ke koši šesti předních světových měn, po čtyřech dnech poklesu rostl o 0,23 procenta na 89,77 bodu.

Z rizika obchodní války s USA a také možného negativního dopadu silného kurzu eura na ekonomiku eurozóny má strach Evropská centrální banka (ECB). Ukázal to zápis z jejího březnového zasedání. Centrálním bankéřům dělá vrásky silné euro, které v posledních měsících výrazně posilovalo, a to i kvůli obavám z amerického protekcionismu. Nárůst inflace je podle nich otázkou času a ECB si tak může dovolit postupné omezování stimulů.

Závěr týdne přinese vyjádření hned tří zástupců FOMC. S projevy vystoupí šéf bostonského Eric Rosengren, prezident pobočky Fedu v Saint Louis James Bullard a nakonec šéf dallaské pobočky Robert Kaplan. 

Klíčová pasáž tzv. Fed Minutes, jež byly zveřejněny ve středu, přitom ukázala, že část členů měnového výboru naznačila, že v souladu se silnějším výhledem ekonomického růstu a společně se zvýšenou důvěrou v návrat inflace k dvouprocentnímu inflačnímu cíli je namístě odpovídající trajektorie zvyšování úrokových sazeb během příštích několika let, která by mohla být mnohem rychlejší, než se původně očekávalo.

Aktuálně se dolar obchoduje na 1,232 EURUSD. Během dnešního dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,227-1,239 EURUSD.*

Koruna se od včerejšího odpoledne držela poblíž úrovně 25,30 EURCZK, krátce se dostala i pod tuto hranici. Proti dolaru se přiblížila k úrovni 20,50 USDCZK. Vůči nervozitě na trzích je česká měna zatím poměrně imunní. 

Dnes ráno se obchoduje na 25,30 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,29 až 25,33 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,42 až 20,63 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter