Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Nordhaus a Romer


12:30 • 8. října 2018

Tagy: Nobelova cena, ekonomie

Jubilejní padesáté vyhlášení Nobelovy ceny za ekonomii ocenilo přínos dvou velikánů současné ekonomie, Williama D. Nordhause a Paula M. Romera. Oba patřili už v předchozích letech mezi horké kandidáty. Nobelova cena byla letos udělena za za integraci klimatických změn a technologických inovací do makroekonomických analýz.

Komise ocenila výzkum Williama Nordhause zabývající se vztahem globální ekonomiky, růstu a klimatu. Nordhaus vystudoval a působí na Yale University a je autorem několika desítek knih, včetně nejslavnější učebnice ekonomie, jednoduše nazvané Ekonomie, kterou napsal s dalším nositelem Nobelovy ceny Paulem Samuelsonem.

Druhým laureátem letošní ceny je makroekonom Paul Romer. Romer působil mezi roky 2016 a 2018 jako hlavní ekonom Světové banky. Studoval na University of Chicago pod vedením dalšího nobelisty Roberta Lucase a už ve své disertaci významně rozvinul endogenní teorii růstu.

Paul Romer je známý i jako inovátor v oblasti společenských institucí. V posledních deseti letech propagoval myšlenku tzv. charterových měst, která by mohla pomoci chudým zemím k ekonomickému růstu. Města uvnitř rozvíjejících se zemí by mohla získat speciální privilegia a svobodu obchodu výměnou za správu cizí zemí z rozvinuté části světa. Města by přitahovala obchod a rozvíjela se, z čehož by profitovali nejen jejich občané, ale díky obchodu i občané okolní země. Projekt se stále živě diskutuje, prozatím ale neprošel ani na Madagaskaru, ani v Hondurasu, kde se dostal prozatím nejdál ke skutečné realizaci.

Nobelova cena za ekonomii nebyla zahrnuta v původní závěti Alfreda Nobela. Vyhlašuje ji švédská centrální banka od roku 1968, kdy slavila 300 let od svého založení. Prvními laureáty byli v roce 1969 Ragnar Frisch a Jan Tinbergen. Od té doby cenu získalo 81 ekonomů. Stejně jako u Nobelovy ceny za chemii a fyziku o nositelích této prestižní ceny rozhoduje Švédská královská akademie věd.

 

Příští ročník bude zajímavý hned dvakrát. Při založení ceny bylo rozhodnuto, že se informace o nominacích nebudou zveřejňovat po dobu 50 let. Příště se tedy možná poprvé dozvíme, komu Nobelova cena těsně utekla při prvním vyhlašování. Možná, protože zveřejnění údajů o nominacích u některých cen je relativně pomalé. Akademie vybírá nového ekonomického nobelistu z osmi kandidátů, kteří se do užšího výběru dostanou ze stovky nominací.

RSS

Dominik Stroukal je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Vystudoval Univerzitu Karlovu a Vysokou školu ekonomickou, kde obdržel doktorát z ekonomie. Přednášel na řadě vysokých a středních škol, v současnosti působí na VŠ CEVRO Insititut. Je autorem několika knih, např. Bitcoin, peníze budoucnosti (2015) a Ekonomické bubliny (2019).Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.