Temná stránka smartphonů. Kradou nám spánek i pracovní dobu


17:09 • 26. prosince 2017

Tagy: Internet, práce, Produktivita, sociální sítě

Za poslední desetiletí se staly informační technologie nepostradatelnou součástí života většiny lidí ve vyspělých zemích. Ba co víc, pro řadu z nich jsou dokonce důležitější než spánek, a to doslova – se svými laptopy, smartphony a dalšími chytrými zařízeními stráví víc času než v posteli. A jak se to projevuje na jejich produktivitě v práci?

Podle studie, kterou citoval Daily Mail, stráví průměrný člověk spánkem 8 hodin a 21 minut denně. Ovšem 8 hodin a 41 minut, což je o celých 20 minut více, pak věnuje svým multimediálním zařízením, ať už jde o mobil, tablet či notebook. Přitom 81 % účastníků výzkumu odpovědělo, že svůj chytrý telefon nechává zapnutý celý den, a to dokonce i v noci, když spí. 

Sociální média v grafech: O kolik času už vás připravila?

Studie naznačují, že průměrný člověk zkontroluje svůj mobil zhruba stokrát denně, jak však píše server Network World, u těch nejtěžších případů, které je již možné klasifikovat jako závislost, to může být i v řádech tisíců. A jak ilustruje následující graf, který vytvořil Business Insider na základě z výzkumu Deloitte, moderní lidé takřka odmítají dát svůj telefon z ruky i v posteli. Jak ukázala americká data, 16 % lidí kontroluje svůj telefon hned, co se vzbudí, 42 % do 5 minut, do půl hodiny 76 % a do hodiny téměř 90 %. Podobné je to i předtím, než jsou spát.

Pracovní doba vs. produktivita: Víme, co říkají data

Pokud sečteme dohromady čas, který lidé denně tráví spánkem a který tráví surfováním po internetu, hraním her či využíváním sociálních sítí, pak už se do toho jaksi nevejde osm hodin, které stráví v práci a měli by pracovat (nemluvě o tom, že za den by měli stihnout i řadu dalších věcí).

A podle paperu citovaného serverem Mental Floss lidé přiznávají, že z každého pracovního dne v průměru stráví 34 minut pracovního času nepracovními aktivitami, mezi kterými dominuje právě zábava na internetu. Pokud bychom pak brali jen ty, kteří se k onomu „flákání“ přiznali, pak je to v průměru 50 minut denně. Jak nás ovšem hned napadne, čísla uváděná samotnými pracovníky nejsou příliš věrohodná, je totiž pravděpodobné, že přiznali jen zlomek a ve skutečnosti je to mnohem více. Tato data bychom tedy měli vnímat spíše jako dolní mez. 

Jak navíc uvádí server Inc, průměrný Američan, který pracuje 8 hodin denně, dokáže být produktivní zhruba 3 hodiny, jelikož dlouhodobé soustředění na práci je mimořádně náročné. Podle studie citované serverem Inc si pak Američané ze zbylých 5 hodin zhruba hodinu čtou zprávy na internetu, tři čtvrtě hodiny kontrolují sociální sítě, 40 minut si povídají s kolegy a dále například telefonují, svačí, dělají si kávu, anebo si odběhnou zakouřit.

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.