Panika centrálních bank tlačí úrokové sazby dolu


16:51 • 11. července 2019

Tagy: Saxo Bank, centrální banka, měnová politika, Fed, ECB

Stojíme na prahu nového monetárního cyklu. Všichni s napětím očekávají výsledky zasedání ECB a Fedu koncem července, které by mohly potvrdit nové kolo snižování sazeb. Vše naznačuje, že globální růst se bude i nadále zpomalovat. Globální ekonomika se již od začátku minulého roku neustále zhoršuje a v současnosti jsou některé ukazatele na úrovni rizika recese.

Riziko recese se týká hlavně Spojených států, kde nejnovější regionální průzkumy poukazují na to, že cla mají na ekonomiku USA negativní vliv. Podobná situace je také v Německu, nejotevřenější ekonomice eurozóny, kde se ukazatel IFO mapující sentiment v podnikatelském sektoru v současnosti nachází na nejnižší úrovni od konce roku 2012.

Rizika související s vleklou obchodní válkou negativně penalizují zejména odvětví orientovaná na vývoz, přestože pružná domácí poptávka by mohla v některých zemích ve střednědobém horizontu sloužit jako bezpečnostní štít.

Přesto přehodnotily centrální banky v uplynulých měsících své postoje k monetární politice. Více než polovina centrálních bank zpanikařila, což vedlo ke snížení úrokových sazeb na globální úrovni. Oficiálně jsme tedy vstoupili do nového cyklu měnového uvolňování.

Na konci tohoto měsíce očekáváme snížení úrokových sazeb Fedu. Americká centrální banka může nastartovat snižování sazeb v rozvíjejících se i vyspělých zemích, jako Kanada nebo Spojené království.

Významná červencová data:

23. červenec - Budeme znát jméno nového britského premiéra. Není pochyb o tom, že Boris Johnson vyhraje. Dal už do sázky celý svůj politický kapitál s cílem vyvést zemi z EU 31. října, i když si nemyslíme, že se mu tento slib podaří splnit v dané době.

25. červenec - Uskuteční se zasedání ECB. Riziko nesplnění inflačních očekávání je hlavním problémem, který bude ECB tlačit do toho, aby začátkem příštího roku přijala nová opatření, pravděpodobně ve formě nižších sazeb nebo nového kola kvantitativního uvolňování. S napětím tedy očekáváme vyjádření Maria Draghiho.

31. červenec - Zasedání komise Fedu - FOMC. Ačkoliv jsou již finanční podmínky velmi volné, tlak na Fed, aby snížil na nadcházejícím zasedání úrokové sazby, je vysoký a může být ještě vyšší, pokud se v nejbližších týdnech objeví nové napětí mezi USA a Čínou. Očekáváme snížení o 25 základních bodů ze současného cílového rozpětí 2,25 procenta až 2,5 procenta a do konce roku další snižování.

Autorem textu je Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

RSS

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.