Cena ropy prudce klesá, USA překonaly v těžbě ropy Rusko


20:12 • 2. listopadu 2018

Cena ropy WTI už prolomila hranici 65 dolarů za barel. Brent pokořil úroveň 74 dolarů. Jde o prudký pokles ceny. Důvodem je negativní reakce trhů na včerejší zprávy Úřadu pro energetické informace EIA, které říkají, že produkce ropy v USA v srpnu stoupla o 3,8 procenta, čímž dosáhla nového rekordu - 11,3 milionů barelů denně.

Americká produkce tak meziročně vzrostla o neuvěřitelných 2,1 milionu barelů denně, čímž překonala Rusko, které také produkuje na vrcholných úrovních - v srpnu 11,2 milionu barelů denně, což je postsovětský rekord.

Zároveň i  OPEC zveřejnil údaje o své měsíční těžbě. Podle nich se produkce zemí sdružených v této organizací dostala na nejvyšší úroveň od roku 2016, a to i navzdory sankcím proti Íránu.
Indie a Jižní Korea budou mít možnost dovážet ropu z Íránu i po nástupu sankcí, což omezí dopad amerického zákazu exportu ropy z této země.

Na trh s ropou nyní působí množství faktorů. Odhad její ceny do konce roku je proto velmi náročný. V této chvíli ještě stále nevíme, jaký skutečný dopad budou mít sankce USA vůči Íránu, a tudíž, zda půjde o snížení produkce o půl milionu barelů denně, případně o dva miliony. To určí, zda se cena ropy ke konci roku přiblíží spíše sedmdesáti nebo sto dolarům za barel.

RSS

Ole Hansen je odborníkem na obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností v oboru investic a obchodování. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována online i v tištěných médiích po celém světě.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.