Merkelová končí. Úplně až za tři roky, ale euro spadlo hned.


08:28 • 30. října 2018

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, EURUSD, USDCZK, Angela Merkelová

Včerejší oznámení německé kancléřky Angely Merkelové, že v prosinci nebude znovu kandidovat na předsednictví strany křesťanských demokratů (CDU), zahýbalo i měnovými trhy. Euro se po slovech kancléřky propadlo proti dolaru, který se i díky tomu dostal na hranici dvouměsíčního maxima.

Merkelová, která je v čele CDU osmnáct let, prohlásila, že je na čase otevřít novou kapitolu. Spekulace o kandidatuře do Evropského parlamentu však odmítla již dříve. Z proslovu vyplynulo, že by Merkelová ráda odešla z politiky úplně. To se stane pravděpodobně na v roce 2021, kdy skončí ve funkci kancléřky.

Měnový trh ocenil silnou roli Merkelové v eurozóně oslabením eura proti dolaru o půl procenta. Dolar následně posílila i data o spotřebě, která se v jádrovém vyjádření meziměsíčně zvýšila proti očekávání o 0,2 procenta, meziročně zůstala na dvouprocentním růstu.

Vliv prohlášení kancléřky na kurz by mohl být v den relativně chudý na data a jiné události citelný, nelze ho ale přeceňovat. Nesmíme zapomenout, že Merkelová má být kancléřkou ještě další tři roky. Euro během dne nakonec ztratilo čtvrt procenta a oslabilo k dolaru v minimu až k hranici 1,136 EURUSD.

Ve prospěch dolaru a na úkor čínského jüanu, který se během včerejška dostal na svá desetiletá minima, pak vyzněla informace o pokračování americko-čínské obchodní roztržky. Agentura Bloomberg přinesla informaci, že Spojené státy plánují zavedení dalších dovozních tarifů na čínské zboží. Podmínkou tohoto kroku je selhání vyjednávání amerického prezidenta s čínským kolegou Si Ťin-pchingem, kteří se na konci listopadu potkají na sjezdu zemí G20 v Argentině. Dle agentury by se nová cla – účinná nejdříve již od prosince - měla týkat „zbytku“ dováženého čínského zboží do USA, na které v posledních měsících nebyly uvaleny dodatečné poplatky - jeho hodnota dosahuje zhruba 257 miliard dolarů.

Dnes očekáváme celou řadu zajímavých dat. Německo zveřejní data o inflaci a trhu, Itálie o hrubém domácím produktu a oznámen bude také hrubý domácí produkt celé eurozóny. Ve Spojených státech budeme sledovat zejména index spotřebitelské důvěry, u kterého se očekává, že mírně poklesne.

Dnes ráno se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 1,1372 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,66 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1328 do 1,1442 EURUSD.*

Koruna pokračuje v oslabování a potvrzuje, že Česká národní banka nemá na svém čtvrtečním zasedání důvod nezvýšit úrokové sazby. Vedle makroekonomických dat je to právě kurz, který se pravděpodobně objeví i v prognóze jako důležitý faktor pro rozhodování o zvyšování či nezvyšování sazeb. Současný vývoj nahrává zvyšování a spolu s dosavadními vyjádřeními členů bankovní rady je prakticky jasné, že sazby porostou.

Koruna během pondělí ztrácela proti euru i dolaru, přičemž proti dolaru ztratila dokonce téměř půl procenta. Na euru končila včerejší den koruna na úrovni 25,87 a proti dolaru na 22,75. 

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,88 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,82 až 25,88 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,61 do 22,81 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Dominik Stroukal je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Vystudoval Univerzitu Karlovu a Vysokou školu ekonomickou, kde obdržel doktorát z ekonomie. Přednášel na řadě vysokých a středních škol, v současnosti působí na VŠ CEVRO Insititut. Je autorem několika knih, např. Bitcoin, peníze budoucnosti (2015) a Ekonomické bubliny (2019).Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.