Za dolar si připlatíte

Dolar opět trhal rekordy. Během včerejšího dne se mu podařilo posunout letošní nejsilnější hodnoty jak ve dvojici s eurem, tak i ve vyjádření dolarového indexu. Vůči koruně jak pak nejdražší od prosince minulého roku.

Na eurodolaru se podepsalo hned několik faktorů. Tím nejsilnějším bylo dění v Itálii, kde v rámci jednání zástupců Hnutí pěti hvězd a Ligy severu zazněla možnost o požadavku odpuštění dluhu ze strany Evropské centrální banky v hodnotě 250 miliard euro, což odpovídá zhruba 10 procentním bodům z celkového italského dluhu dosahujícího 132 % tamního HDP. Tato informace byla součástí uniklého dokumentu, který zveřejnila italská verze serveru Huffington Post a který obsahoval další body, včetně možnosti opustit euro v případě čistého zájmu ze strany země. Představitelé obou stran se sice později snažili celou situaci mírnit tím, že možnost odpuštění dluhu není součástí jejich programu, trhy na to však v moc pozitivním smyslu již neslyšely.

Ostatně, proč by taky měly. Formující se italská vláda během včerejšího dne podle serveru Financial Times obvinila trhy z vydírání, které je spojené s prodejem italských dluhopisů. Lídr Ligy severu Matteo Salvini na svém Facebooku doslova napsal: „Snaží se nás zastavit běžným vydíráním rostoucích spreadů, padajících akciových trhů a evropskými hrozbami.“

Největší posun byl na italském dluhopisovém trhu pozorován u desetiletého instrumentu, který se dostal na hodnoty o 150 bazických bodů vyšší, než dosahuje jeho německý ekvivalent, což je nejvyšší úroveň spreadu od ledna.

Eurodolar vedle toho ovlivnily další fundamenty, včetně rozšiřujícího se úrokového diferenciálů mezi USA a Evropou. Americké výnosy sice během včerejšího dne nikterak nerostly (i když se inflační očekávání měřená 5Y5Y inflačním swapem přehoupla nad hranici 2,47 %), ty evropské měly ale tendenci klesat. V neposlední řadě jsou stále ve hře geopolitické faktory  jako červnové setkání amerického prezidenta Trumpa s vůdcem KDLR Kim Čong-unem. Severní Korea nedávno pohrozila, že tuto schůzku zruší z důvodu vojenského cvičení probíhajícího mezi Spojenými státy a Jižní Koreu.

Jak je patrno z dnešního vývoje trhů, nervozita kolem eura pozvolna ochabuje – evropská měna se dostala zpět nad hranici 1,180 EURUSD. Z hlediska dat se nedočkáme žádných klíčových čísel. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí 1,173-1,184 EURUSD.*

Koruna během včerejšího dne krátce atakovala hranici 25,50 za euro. Pomohl jí k tomu komentář guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka, který uvedl, že případné oslabování koruny by mohlo urychlit proces zvyšování úrokových sazeb oproti současné prognóze.

A právě možnost dřívějšího zvýšení sazeb je scénář, se kterým pracuje banka ING, konkrétně ekonom Jakub Seidler a měnový stratég Petr Krpata. Jejich tipem do dalších dní je proto zajištění pomocí kontraktu 3×6 FRA (forward rate agreement), přičemž cílová hodnota je 1,15 % oproti současným 0,99 %.

„Překážka bránící dalšímu posílení koruny je poměrně velká,“ přepisuje agentura Bloomberg slova týmu ING. „ČNB bude muset výrazně ovlivnit očekávání trhu, aby se koruna dostala pod hranici 25,50 za euro, natož aby se přiblížila k prognóze konce letošního roku na 24,60 za euro.“ Banka ING tak očekává, že bychom se ve druhé polovině roku mohli dočkat celkem dvou kol zvyšování sazeb.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Koruna se aktuálně obchoduje na 25,53 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,50 až 25,62 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,65 až 21,81 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

 

Newsletter