Optimismus je stále cítit, i přesto z ECB vylétlo pár holubic


15:47 • 13. prosince 2018

Tagy: ECB, Draghi, měnová politika, eurozóna, euro

Evropská centrální banka se drží svého plánu. Potvrdilo to dnešní oznámení konce programu kvantitativního uvolňování. Byť jde o první krůček směrem k normalizaci měnové politiky ECB, její podstata zůstává stále silně akomodativní. Celkově lze říci, že optimismus centrální bance přetrval, avšak i přesto bylo možné spatřit pár holubic.

Guvernér ECB Mario Draghi během tiskové konference uvedl, že i přes oproti očekávání slabším datům přicházejícím z evropské ekonomiky, která reflektují nejen slabší zahraniční poptávku, ale také specifické faktory některých zemí a sektorů, síla domácí poptávky nadále podporuje ekonomický růst a inflační tlaky. To pak posiluje přesvědčení centrální banky v další konvergenci inflace směrem k nastavenému cíli, a to i přes ukončení programu kvantitativního uvolňování.

Co se týče nejistot, mezi významná Draghi, stejně jako na posledním zasedání, zařadil geopolitické faktory s důrazem na protekcionismus, zranitelnost rozvojových trhů a volatilitu finanční trhů. Z toho důvodu je i nadále potřeba akomodativní měnová politika ve složení forward guidance ohledně úrokových sazeb, kterou teď navíc doplní reinvestice prostředků pramenících z držených cenných papírů před splatností nakoupených během éry QE.

V rámci aktualizované prognózy došlo na snížení odhadu růstu evropské ekonomiky pro rok 2019 z předchozích 1,8 % na 1,7 %. Pro rok 2020 počítá ECB s expanzí o 1,7 % a pro 2021 o 1,8 %. Trhy ve spojitosti s výhledem růstu nejvíce slyšely na ony holubice. I přesto, že odhad ekonomické expanze zůstává vyvážený, objevují se rizika na jeho spodní straně. Konkrétně jde o již zmiňované geopolitické faktory, jako protekcionismus, byť je dle Draghiho situace v mezinárodním obchodě o něco lepší než před dvěma měsíci, dále pak o zranitelnost rozvojových trhů a o volatilitu finančních trhů.

Výhled ECB by se dle Draghiho slov dal přirovnat ke spojení „pokračující důvěra s rostoucí obezřetností“. Podle něj hlavní motory růstu nadále běží, byť některé, jako například zahraniční poptávka, o něco pomaleji, což do budoucna naznačuje slabší dynamiku růstu, stále se však nacházíme na cestě směrem k potenciálu evropské ekonomiky.

Podobně jako růst byla směrem dolů revidována i predikce inflace pro rok 2018 a 2019, a to z předchozích 1,8 % na 1,7 %, resp. z 1,7 % na 1,6 %. Hlavní ukazatel inflace by měl v příštích měsících slábnout, v jádrovém vyjádření pak zůstává tempo růstu cen sice stále utlumené, avšak ve střednědobém rámci je očekáváno jeho zvýšení, a to díky vysokému využití kapacit a napjatému trhu práce, který se projevuje v rostoucích mzdách (jejich růst je však v rámci eurozóny viditelně nesouměrný, proto byla poslední čísla jádrové inflace slabší).

Co se týče reinvestic, budou probíhat v rámci stejných regionů, ze kterých pochází i maturující dluhový cenný papír. Nákupy pak budou prováděny v souladu s kapitálovým klíčem přiřazeným konkrétním zemím. Doba trvání reinvestic zůstane otevřená, platí však, že budou probíhat po delší dobu od chvíle, kdy ECB začne zvyšovat základní úrokové sazby, a v každém případě tak dlouho, jak to bude nezbytné k udržení příznivých podmínek likvidity a výrazné míry měnové akomodace.

Řeč přišla rovněž na otázku sazeb. V tomto případě nadále platí forward guidance, tedy že úroky zůstanou na současné úrovni alespoň do léta 2019 a v každém případě tak dlouho, jak bude nezbytné, aby bylo zajištěno, že se bude inflace nadále udržitelným způsobem přibližovat k hodnotám, které jsou ve střednědobém horizontu pod 2 %, ale blízko této úrovně.

Draghi se během tiskové konference zaměřil i na odhady ohledně budoucího vývoje sazeb. Uvedl, že existují dva typy, a to průzkumy a odhad trhu. Ten první vychází ve většině z konkrétní doby, ve které je prováděn, a vykazuje mnohem méně přesvědčení o tom, kdy sazby porostou – většina se však dle guvernéra ECB přiklání k obratu „alespoň do léta 2019“. Oproti tomu tržní predikce vychází z vývoje ekonomiky - sází na pozdější hiky proto, že očekává horší ekonomický vývoj. „A právě to znamená, že rozumí naší reakční funkci,“ řekl Draghi.

Celkově vyzněl výstup z posledního letošního zasedání ECB holubičím tónem, čemuž odpovídá i reakce eura posouvající se ke slabším hodnotám vůči dolaru. Zaměříme-li se na odhad trhu ohledně sazeb, při pohledu na krátkodobou sazbu OIS vycházející z té depozitní ECB nadále vidíme, že první hike o velikosti zhruba 10 bazických bodů by měl přijít nejdříve na konci roku 2019.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.