Venezuela krvácí. Zachránit ji může přijetí dolaru

Venezuela se dostává do čím dál větší mizérie. Její měna – bolívar – během posledního roku doslova brutálně oslabila. Zatímco před rokem se dal jeden dolar pořídit za 2930 bolívarů, letos to vyjde na více než 216 tisíc. A pád venezuelské měny pokračuje. Jak z toho ven? Stále více probíraným řešením je dolarizace ekonomiky, píše server CNN Money.

Téma nahrazení bolívaru dolarem se vynořilo před prezidentskými volbami, které proběhnou v květnu. Tuto myšlenku prosazuje bývalý ekonom z Wall Street Francisco Rodriguez, který působí jako poradce opozičního politika Henriho Falcona. Rodriguez zastává postoj, že přechod k dolaru by vyřešil inflaci, která se dostala mimo jakoukoli kontrolu. Mezinárodní měnový fond například předpokládá, že letos tempo růstu venezuelských cen dosáhne 13 tis. procent.

Ve Venezuele je aktuální situace taková, že růst mezd nestíhá růst cen. Venezuelané tak trpí hlady a nemocnice nemají dostatek léků ani jídla. Odhaduje se, že průměrný občan žijící v chudobě zhubl během posledního roku zhruba 11 kilo. Někteří experti se proto domnívají, že země musí svůj problém s měnou řešit dříve, než na ni dolehnou další, jako nárůst zločinnosti a masivní exodus. Například Steven Hanke z John Hopkins University, který radil vládám Ekvádoru a Černé Hory během procesu opuštění vlastní měny, už bolívar dávno pohřbil. „Nemají šanci cokoli dostat pod kontrolu, dokud nepřijmou dolar,“ cituje jeho slova server CNN.

A jak by celý přechod proběhl? Vláda by nejprve stanovila přechodný kurz, za který by si Venezuelané vyměnili bolívary za dolary. Dále by bylo potřeba se domluvit s americkou centrální bankou na tom, že veškerou dolarovou hotovost dostanou od ní. Vlády, které se rozhodnou přijmout cizí měnu, se totiž musí vzdát práva tisknout své peníze.

Venezuela by samozřejmě neměla k dispozici neomezené množství dolarů. Navíc, přijetím americké měny se politici v podstatě zavazují k omezení vládních výdajů. A aby měla vláda na zaplacení dodávek dolarů, musela by i nadále vydělávat na svém vývozu a vybírat daně. Podle expertů by to však bylo vcelku jednoduché, protože země exportuje jen ropu, která se stejně obchoduje v dolarech. 

Podle některých ekonomů však ztrácí vlády přijetím dolaru až příliš mnoho moci nad svou měnou. Alternativou by proto mohlo být zavedení nové měny společně s plánem na přibrzdění výdajů. „Dolarizace je řešení, ale ne optimální řešení. Je to extrémní opatření,“ řekl pro CNN Jean Paul Leidenz z venezuelské poradenské společnosti Ecoanalitica. „V zásadě to znamená, že si useknete levou ruku, aby vás nezabila gangréna,“ doplnil Raul Gallegos z poradenské firmy Control Risks v Bogotá.

Nicméně dokud bude prezident Maduro u moci, přechod k dolaru není pravděpodobný. Jeho vláda má tuze ráda neomezenou kontrolu nad svými výdaji a do toho ostře kritizuje americký kapitalizmus. Na druhou stranu, jí ale myšlenka nové měny není cizí. Už dříve se přidala k boomu kryptoměn vytvořením své vlastní pod názvem petro. Informace o tom, jak si venezuelská státní kryptoměna krytá ropou vedla v soukromých aukcích, však nejsou k dispozici.

Přijetí dolaru se tak dá očekávat, jen pokud Falcon porazí Madura v prezidentských volbách. To se ale zřejmě nestane. Některé opoziční strany volby bojkotují v obavě z manipulace a sám Maduro některým protivníkům kandidaturu zakázal. Ne nadarmo je tak venezuelský prezident označován za diktátora – například loni v červenci nahradil venezuelský parlament, který byl pod kontrolou opozice, novým legislativním orgánem s jeho přívrženci. Obava o férovost voleb je tudíž zcela namístě. 

A pokud by opravdu došlo na Madurovu porážku, Venezuela by se mohla dolarizací zařadit vedle dalších zemí jako Ekvádor a El Salvador. Pode Falconova týmu by směnný kurz mohl být nastavena zhruba na směnu 68 bolívarů za dolar. Většina ekonomů se však přiklání k tomu, že jde o velmi brzký a opravdu hrubý odhad. 

Newsletter