Pozor na vše kolem Itálie!


16:11 • 24. května 2018

Tagy: Saxo Bank, Itálie, Akcie, komodity

Globální akcie jsou po nedávném pokusu o růst ve stavu transu. Nová italská vláda, severokorejské rozhořčení nad vojenským cvičením jižního souseda spolu s USA, slabé světové makroekonomické ukazatele a vyšší sazby znamenaly pro akciové trhy silný protivítr. Akciové trhy se proto v současnosti drží v pozadí a nacházejí se přesně ve středu mezi lednovými nejvyššími hodnotami a únorovými minimy.

V Saxo Bank si myslíme, že současné obchodování v tomto pásmu bude pokračovat. Nevidíme totiž žádný přesvědčivý katalyzátor, který by zaujal investory natolik, že by akcie stouply nad lednová maxima. Na druhé straně globální ekonomika na tom není až tak špatně, aby akcie prorazily únorové dno. Největším rizikem pro budoucnost je především posilování amerického dolaru a růst úrokových sazeb v USA.

Nepřibližujte se k Itálii

Investoři by se měli vyvarovat hromadění italských akcií. Italské akcie, stejně jako vládní či firemní dluhopisy, se vyprodávají a podle našeho názoru bude tento trend pokračovat. Nová vláda sice tvrdí, že její program nepředstavuje pro euro žádnou hrozbu, ve skutečnosti mají ale obě strany hluboko ve svých hodnotách zakořeněné principy směřujíce proti standardnímu státnímu zřízení a euru. Všechny kroky nastupující vlády tak povedou k horšímu výhledu pro euro a k nejistotě ve fiskální oblasti.

Nová italská vláda nebude posilovat eurozónu, ale naopak jí oslabí. Investoři by proto měli být obezřetní a požadovat za držbu italských aktiv zvýšení rizikové prémie. Až když se zlepší politický a hospodářsky výhled země, mohly by se italské akcie a dluhopisy stát znovu zajímavé. Podhodnocený trh totiž bude velmi lákavý.

A jedem komoditní bonus…

Energetickému sektoru jsme se delší dobu vyhýbali a teprve před pár týdny jsme změnili náš názor na neutrální. Záporná cenová dynamika v porovnání s jinými sektory už zmizela. Vzhledem k tomu, že minulý týden jsme zaznamenali nové nejvyšší letošní úrovně, takticky měníme náš výhled na pozitivní.

Přestože ve světě se zatím prodalo jen 1,6 milionů elektromobilů, cena lithia od roku 2014 vzrostla o 204 procent. Představte si, co se stane, když se do roku 2040 prodá 65 milionů elektromobilů ročně. Znamená to, že investoři by měli nakupovat lithium, nikl a technologie baterií, namísto nákupu akcií konečných výrobců elektromobilů.

Z automobilového sektoru se tak možná nestane byznys s nízkými maržemi, nízkou návratností kapitálu a masivními kapitálovými injekcemi, jak se předpokládalo. David Flicking nedávno pro Bloomberg řekl: „Průmysl s lithiem je stále víc a víc zajímavý“. Tato zpráva je negativní pro spotřebitele, respektive výrobce automobilů, avšak jsou to naopak dobré zprávy pro investory a akcionáře výrobců lithia. Ceny této suroviny a ziskovost jejího zpracování budou jen stoupat.

Peter Garnry je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Peter Garnry, původem z Dánska, pracuje jako vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank. V roce 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorem článků o aktuálním dění na amerických a evropských trzích. Pravidelně vydává také strategické investiční zprávy. Jako komentátor vystupuje na televizních stanicích včetně CNBC nebo Bloomberg.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.