Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Fed je ochoten dočasně přestřelit inflační cíl

Federální rezervní systém na svém posledním, tedy květnovém, zasedání debatoval především o inflaci. Z této debaty nakonec vzešlo rozhodnutí o tom, že je americká centrální banka ochotna dočasně přestřelit nastavený inflační cíl na dvou procentech. Informaci o tom dnes přinesly Fed Minutes.

„Několik členů měnového výboru uvedlo, že nedávné zprávy o inflaci, na pozadí pokračujících vyhlídek solidního tempa hospodářského růstu, podporují představu o posunu inflace mírně nad inflační cíl na dvou procentech,“ stojí v dokumentu. „Bylo rovněž poznamenáno, že dočasné přestřelení bude zcela v souladu se symetrickým inflačním cílem a že vzhledem k cíli může podpořit ustálení dlouhodobých inflačních očekávání na konzistentních úrovních.“

I přes veškerá očekávání ohledně možnosti rychlejšího tempa normalizace sazeb, Fed Minutes poměrně jasně naznačily, že měnový výbor zůstává nakloněn pozvolnému zvyšování úroků. V rámci toho by na další zvýšení mohlo dojít v červnu, čemuž trh ještě před zveřejněním zápisu přiřazoval více než 90% pravděpodobnost. „Většina členů měnového výboru soudí, že pokud data potvrdí současný ekonomický výhled, bude brzy načase provést další krok v rámci zpřísňování akomodativní měnové politiky,“ uvádí dokument.

Co se týče ekonomického výhledu, členové FOMC uvedli, že jejich očekávání byla změněna jen mírně. I nadále se tak čeká, že americká ekonomika poroste, i přes některé náznaky lehkého zpomalení z prvního čtvrtletí. V tomto směru se jednalo například o obavy z cel a obchodních restrikcích projevujících se na například v pozdržení, případně snížení, kapitálových investic.

„Současné fundamenty podporují ekonomický růst nad trendem, což zahrnuje silný trh práce, federální daně, výdaje, stejně tak i vysokou důvěru spotřebitelů a podniků, příznivé finanční podmínky a silný ekonomický růst zahraničí,“ píše Fed.

V souladu s tím tak bude pokračování v pozvolném zvyšování sazeb, aniž by jakkoliv došlo na oslabení ekonomické expanze. Nadále tedy platí, že by Fed měl letos přistoupit k celkem třem kolům úrokových hiků, i přesto, že vývoj trhů začal nedávno naznačovat postupně sílící naději v celkem čtyři kola. Aktuálně pravděpodobnost čtvrtého letošního hiku dosahuje dle serveru CNBC pouze 43 %.

 

Newsletter