Příprava na nejhorší aneb Britové bez své (nejen) francouzské lásky

Nad brexitem se v tuto chvíli vznáší mnoho otazníků. Podle dosavadního plánu by měly do odchodu z EU zbývat ještě čtyři měsíce. Byť není forma exitu doposud jasná, britské firmy nemají zájem jakkoliv otálet s přípravou. Zajišťují se například i prodejci vína. Polovina vinného importu totiž proudí do Británie právě ze zemí Evropské unie.

Britové milují víno. Potvrzují to statistiky, kde je právě Velká Británie největším importérem vína na světě – celkem 15 procent globálního importu proudí do britských restaurací a na stoly britských domácností (na osobu jde o 26 lahví). Za každou lahev vína pak v průměru zaplatí přes 5,5 liber, uvádí data z roku 2017. 

Jelikož nejsou podmínky brexitu zcela jasné, stejně tak ani potenciální dohody s členskými státy EU, vytvořili Anderson s Wittwerem z Victoria University v rámci paperu o analýze brexitu tři potenciální scénáře možných reakcí vinného byznysu. Nejhorší scénář vlivu britského odchodu z EU na importované víno hovoří o zvýšení cen o 22 procent k roku 2025, uvedli autoři. Podle jejich propočtů by se vinou zvýšení cen snížila průměrná spotřeba vína v Británii o 28 procent. V méně hrozivém scénáři pak odhadují zvýšení cen o 11 procent a snížení spotřeby o 17 procent. Žádný ze scénářů však nepočítá s platností obchodní dohody mezi Británií a EU.

Kumulovaná hodnota importů vína z roku 2016

Ředitel firmy Majestic Wine, největšího britského maloobchodního prodejce vína, Rowan Gormley vtipkoval, že před uskutečněním brexitu se předzásobí celým plaveckým bazénem vína a použije ho jako záruku proti prostojům v přístavech. „Myslím si, že pokud tu po brexitu bude nějaký problém, budou to komplikace v přístavech při dovozu zboží. Měli jsme dokonce polo-vážnou debatu, jestli nepostavíme ‚vínovod‘ napříč lamanšským průlivem. Nakonec jsme se však dohodli, že to zahrajeme na jistotu a pouze předzásobíme naše sklady,“ uvedl s nadsázkou Gormley pro Sky.

Restaurace, svatby, pivo. Když mileniálové ničí tradiční odvětví

Problémem pro britské milovníky vína je fakt, že i při velmi optimistickém scénáři, kdy vláda premiérky Mayové vyjedná obchodní dohodu, že ani ta trhu s vínem situaci příliš neulehčí. Průměrné clo neevropského vína dováženého do Velké Británie se pohybuje na úrovni 13 pencí za litr. Hlavní komplikace ale tkví v tom, že pokles spotřeby je očekáván v důsledku oslabení libry a také kvůli obecnému snížení příjmů Britů, uvedl server qz.com.

Největším zatížením pro cenu lahve vína je v Británii spotřební daň uvalená i na vína domácí výroby a dosahující zhruba polovinu ceny lahve. Například daň na šumivé víno je 2,16 liber před započtením DPH.

Kdo si hraje, nezlobí, a navíc hubne

Ke krizi britského trhu s vínem se ale pomalu začíná schylovat už před brexitem. Podle dat Wine and Spirit Trade Association je to částečně zvyšující se popularitou ginu a polevujícím zásobováním vína do restaurací. Z velké části hraje roli i znehodnocení libry. Další část pak spadá pod „přípravu“ firem na brexit. Meziročně tak import vína v roce 2017 poklesl o 13 procent. A, jak se dle mnohých zdá, bude hůř.

Graf vývoje britské libry proti euru od odhlasování brexitu

Newsletter