Vystrašení investoři prchají z eura


08:09 • 9. ledna 2018

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, USDCZK, EURUSD

Začátek nového týdne se nesl ve znamení pokračujícího zpevňování dolaru, kterému nahrávají „vystrašení“ investoři prchající z eura. Koruna se naopak, i přes lepší než očekávaná data, pohybovala směrem do strany, a to ve stálé blízkosti hranice 25,50 za euro. Tomu by však mohla udělat přítrž dnešní data z trhu práce. 

První várka domácích dat přinesla příjemné překvapení. Průmyslová výroba během listopadu rostla o 8,5 % meziročně, zatímco trh očekával 5,7 %. Zahraniční obchod pak vykázal přebytek o velikosti 11,7 miliardy korun (nejvyšší listopadové číslo v historii) při predikci na 5,3 miliardách. Dopad těchto výsledků na kurz koruny byl minimální. V případě těch dnešních by tomu ale mohlo být jinak.

Český průmysl roste. Nejsme v tom sami

Během úterního rána bude zveřejněna míra nezaměstnanosti české ekonomiky za prosinec. Poslední, tedy listopadová, čísla přinesla hned několik rekordů, a to jak u podílu nezaměstnaných, tak i u počtu uchazečů na jedno pracovní místo. V prosinci se však podíl nezaměstnaných pravděpodobně zvýšil, a to o 3 desetiny procentního bodu z listopadového rekordního minima 3,5 % na 3,8 %.

„Jedná se výhradně o důsledek sezonních vlivů, nikoliv o změnu situace na trhu práce,“ vysvětlil ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Během letošního roku se bude míra nezaměstnanosti i nadále držet na rekordně nízké úrovni,“ dodal.

Pokud by však čísla překonala očekávání a naznačila ještě silnější utahování podmínek na trhu práce (což se ostatně čeká u sezónně očištěného údaje), do hry by se dostal další tlak na růst mezd, a tedy i na rychlejší utahování měnové politiky ČNB prostřednictvím úrokových sazeb (jak naznačuje např. citlivostní analýza centrální banky). V takovém případě se dá čekat, že by kurz koruny mohl otestovat hranici 25,50 za euro. Aktuálně se obchoduje kolem 25,53 EURCZK.

V případě dolaru jsme byli svědky dalšího posílení, a to o zhruba o půl procenta až k 1,196 EURUSD. Na evropské měně se tak v posledních dnech podepsalo vybírání zisků poté, co minulý týden dosáhla téměř tříletých maxim kolem 1,209 EURUSD, působí i méně uspokojivá data ohledně inflace eurozóny. Včerejší ztráty pak nezastavily ani lepší ukazatele spotřebitelské a podnikové důvěry, nepomohl ani guvernér německé centrální banky a možný nástupce šéfa ECB Draghiho Jens Weidmann. Ten pro španělský list El Mundo řekl, že vzhledem k výhledu evropské inflace přibližující se k inflačnímu cíli, by měla ECB stanovit jasné datum ukončení programu QE.

Během pondělí jsme se dočkali i několika vyjádření členů Fedu. Jedním z nich byl šéf atlantské pobočky centrální banky Raphael Bostic, který je prý přesvědčen, že by měnový výbor mohl letos zvýšit sazby pouze dvakrát, případně i méně. Jeho hlavním argumentem byly slabé tlaky na růst cen a s tím spojená hrozba ztráty veřejné důvěry v dosažení inflačního cíle na 2 %.

Z hlediska zahraničních dat bude dnes zveřejněn výsledek německé obchodní bilance a průmyslové produkce, za celou eurozónu pak přijde míra nezaměstnanosti za listopad. V USA bude reportován ukazatel JOLTs nových pracovních pozic a index NFIB nálady malých podniků. 

Co se týče dalšího vývoje eura a dolaru, včera jsme upozorňovali, že hedgeové fondy sází především na zpevnění evropské měny. Jejich čisté týdenní sázky – futures eura na chicagské burze – se dokonce dostaly až na historické maximum, což ostatně mohlo (a stále může) vylekat některé investory, kteří pak začali uzavírat své eurové pozice. A právě na to ve svém včerejším tweetu upozornil ekonomický komentátor Holger Zschaepitz z německého Die Welt, když připomněl, že v minulosti, kdy jsme byli svědky obdobných pozic sázejících na euro (např. rok 2011 a 2013), společná měna ve výsledku oslabila.

Horší data, dolar v zisku. Fondy ale sází na euro

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.