Peter Thiel: Krypto je libertariánské, UI komunistické

Zakladatel platební služby PayPal Peter Thiel je známý svými odvážnými názory, které naposledy potvrdil v debatě na půdě Standfordské univerzity. Řeč mezi ním a zakladatelem sítě LinkedIn Hoffmanem se vedla zejména o současných trendech v Silicon Valley, mezi něž nepochybně patří umělá inteligence (UI) a kryptoměny. Dostalo se ale i na komunistickou Čínu a její oblibu UI. 

Thiel se na hodnocení obou fenoménů zaměřil z hlediska centralizace a decentralizace. „Kryptoměny jsou čistě libertariánské, umělá inteligence je komunistická,“ prohlásil. Na mysli měl typickou otevřenost systému kryptoměn, kdy uživatelé s technologickou znalostí mohou přispívat k dalšímu vývoji této oblasti, vysvětluje server Zero Hedge. Každý, kdo je nespokojen s aktuálním systémem, může podle Thiela vytvořit novou digitální měnu pomocí takzvaného forku, tak, jako tomu bylo u bitcoinu a etherea. Podnikatel rovněž vyzdvihl, že tokeny nemohou být zkonfiskovány, pokud majitel drží v bezpečí jeho soukromá hesla.

Dalším ze znaků kryptoměn, které odpovídají libertariánské vizi, je to, že nepodléhají vládě a daňovým úřadům, přestože se o to na mnoha místech planety politická garnitura usilovně snaží.

Oproti tomu, jak Thiel uvedl, stojí umělá inteligence, která je postavena na centralizovaném principu sběru velkého množství dat velkými společnostmi. Například Google má za roky fungování přesná data o uživatelích, že se o tom každé centralizované ekonomice může jen zdát. Mocná umělá inteligence by tak měla potenciál splnit sen každého byrokratického systému. „Není divu, že čínská komunistická strana nenávidí kryptoměny, ale miluje umělou inteligenci,“ dodal jeden z otců služby PayPal.

Kryptoměny a videohry. Budoucnost postavená na blockchainu

Zakladatel LinkedIn Reid Hoffman na to pohotově zareagoval jiným názorem. „Kryptoměny jsou určitým stupněm anarchie, kdežto umělá inteligence je ‚vláda práva‘,“ řekl Hoffman. Celkově byl během debaty Hoffman daleko optimističtější v tom, že to hlavní, na čem pracuje Silicon Valley, je pro dobro lidstva. Jedním z příkladů uvedl aplikaci Airbnb, která z mnoha lidí v podstatě dělá malé živnostníky.

Na druhou stranu, Hoffman vyjádřil i obavu na téma vlivu technologie na politiku. „Se sílou přichází zodpovědnost, proto musíme být etičtí,“ upozornil. „Nejsme přesvědčeni, zda pro nás bude taková budoucnost dobrá,“ upřesnil pochybnosti prostupující Silicon Valley.

Thiel poté uvedl, že ekonomika Spojených států je založena výhradně na vyvíjející se technologii. „Celý postup vpřed z hlediska zkoumání a nových objevů se v podstatě zúžil okolo výpočetní techniky. V posledních letech jsme neviděli posun ve světě atomů, ale jen ve světě bitů,“ řekl.

Newsletter