Koruna i dolar pod tlakem. Co naznačí struktura českého HDP?

Česká měna bude dnes netrpělivě vyhlížet revidované výsledky HDP za třetí čtvrtletí. Včera vůči euru po poledni sice na moment posílila, vzápětí ale začala oslabovat až na 25,53 za euro. V závěru dne se však stabilizovala okolo hodnoty 25,50 EURCZK. Jedná se ale z její strany spíš o vyčkávání na silnější impulz. Zajímavější den zažil včera dolar. Ten vůči euru spadl na čtyřdenní minimum už před hlasováním Senátu o daňové reformě a v poklesu pokračoval i po půlnoci. Aktuálně se česká měna obchoduje vůči dolaru na 21,41 USDCZK a vůči euru s kurzem 25,51 EURCZK.

Včerejší výprodej koruny až nad hranici 25,50 za euro lze přisoudit dvěma faktorům. Prvním je pokračující pokles výnosů státních dluhopisů, tím druhým je pak nervozita před zítřejší revizí HDP za třetí kvartál, se kterou bude zveřejněna i jeho detailní struktura včetně statistik jednotlivých sektorů. 

V příštích dnech by se tak investoři měli zaměřit jak na dnešní data ohledně HDP, ale především na pondělí, kdy bude zveřejněno tempo růstu mezd za 3. čtvrtletí. Právě vývoj mezd by mohl výrazně ovlivnit spekulace ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB. Ostatně, sama centrální banka již dříve ve své citlivostní analýze označila silnější a déle trvající tlaky na trhu práce za možný faktor vyžadující utažení měnových podmínek, a to například prostřednictvím úrokových sazeb.

Podle analytika BH Securities Martina Vlčka spekulantů na koruně ubývá. „Posilování české měny již pravděpodobně nebude dostatečně rychlé a dlouhé, aby bylo pro část spekulantů atraktivní ve srovnání s investováním do jiných příležitostí“, uvedl Vlček.

Brexit? Pokroky v jednání posilují libru

Věci se děly zejména za Atlantikem. Dolar vůči nespadl jen vůči euru, ale i oproti většině ostatních světových měn, zejména asijských. Hlasování o daňové reformě v Senátu bylo totiž komplikovanější, než se čekalo. Několik senátorů si stěžovalo, že chybí posudek od ministerstva zahraniční a celý proces trval až do pozdních hodin. Republikáni se nakonec rozhodli celý proces odložit na dnešek a budou muset část návrhu přepracovat. Hlasování tak proběhne v pátek v pět hodin odpoledne středoevropského času. Dolar oslaboval i přes noc, aktuálně se pohybuje na hodnotě 1,1920 EURUSD.

Poslední klíčovou ekonomickou zprávou, na kterou celý svět ve čtvrtek čekal, bylo oznámení Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ta se na plánovaném zasedání ve Vídni dohodla, že prodlouží stávající dohodu o omezení těžby ropy o dalších devět měsíců. Předešlá dohoda byla platná pouze do konce března roku 2018. Teď mají tedy těžaři jasno, že rok 2018 by měl být z jejich pohledu pod více pod kontrolou.

Z dnešních dat bude kromě revize českého HDP dopoledne zveřejněna německá nezaměstnanost a také první odhad listopadové inflace v eurozóně. Odpoledne se pak dočkáme dat z amerického úřadu práce a údaje o osobní spotřebě Američanů. V 15:30 zakončí rušný americký týden projev guvernéra dallaského Fedu Roberta Kaplana.

Corporate America dnes a před sto lety

Newsletter