Těžký život byznysmenů aneb Velká čínská zeď, která jen tak nespadne

Americké firmy se snaží proniknout na čínský trh od 19. století. Doposud to byl však ve většině případů smutný příběh. Ani velikáni typu Zuckerberga či Muska to nemají v dnešní době o moc jednodušší. Většinou jsou ponecháni s prázdnými sliby a nulovým postupem vpřed. Proč jsou nadnárodní firmy v Číně tvrdě odmítány?

Na začátku roku panovala mezi některými představa, že se situace mírně zlepšuje. Alespoň to vyplývalo z průzkumu napříč byznysmeny, který provedla společnost Bain & Company. Respondenti se na téma podnikání v Číně na počátku letošního roku vyjadřovali pozitivněji než před rokem. To souviselo i se vztahem mezi Spojenými státy a Čínou. Celkem 36 procent byznysmenů věřilo, že se vztahy mezi oběma zeměmi letos zlepší, kdežto v roce minulém to bylo pouze 17 procent. Tyto odpovědi odrážely zejména skutečnost úspěšné cesty Donalda Trumpa do Číny.

Od toho okamžiku však už uplynulo mnoho času a situace se razantně změnila. Obchodní válka je každodenním tématem v médiích a cla mezi USA a Čínou dosahují čím dál vyšších úrovní.

Nepřátelské území

Jako kdyby to neměli američtí podnikatelé se vstupem na čínský trh už tak dost těžké. CEO firmy Tesla Elon Musk se nedávno sice vrátil ze zěmě rudého draka plný optimismu, jeho reakce však připomíná ty, které jsme již viděli u předních představitelů amerických gigantů, jako je Tim Cook nebo Mark Zuckerberg. Všichni tito muži se z Číny vrátili s dobrými pocity, ale žádný z nich si je nedokázal udržet. Oba se totiž šeredně spletli a neuspěli (samozřejmě v případě Muska si musíme na potenciální úspěch/neúspěch ještě počkat). Základy zahraničního byznysu v Číně jsou totiž pod tvrdou politickou taktovkou čínské vlády, která je posedlá svými vlastními ideály národní bezpečnosti, uvádí deník Business Insider.

Evropská komise podojila Google

Nadnárodní korporáty se tak v Číně stále „těší“ nepřátelskému prostředí. Podle výzkumu Bain & Company celkem 75 procent respondentů odpovědělo, že zahraniční firmy nejsou vítány. Jako nejdůležitější faktor uvedli četné regulace. A faktem je, že dohled nad zahraničními podniky se ze strany čínských úřadů s největší pravděpodobností jen tak zjednodušovat nebude. Čínská vláda totiž tlačí kupředu národní ideu „Made in China 2025“, která podporuje podnikání místních firem. Dalšími riziky pro nadnárodní subjekty operující v Číně jsou krádeže dat nebo samotná národní bezpečnost Číny.

 

„Prostě jsme zablokováni,“ citoval Business Insider Marka Zuckerberga v otázce situace Facebooku v Číně. „Je těžké mít za cíl spojit celý svět dohromady, když vynecháte tu největší zemi,“ dodal frustrovaně.

Národní bezpečnost nade vše

Staré obchodní překážky stále existují a nové se k nim rok po roku přidávají. Národní bezpečnost se stala jednoduchou výmluvou pro čínské úřady v situaci, kdy chtějí zavést nové zákony a vynutit si na nadnárodních firmách dodržování nových regulací. Přestože mnoho podnikatelských činností v soukromém sektoru neohrožuje národní bezpečnost, Čína si to vykládá trošku jinak. Zahraniční firmy tak žijí v neustálém strachu z politického vývoje mezi zemí, z které pochází, a Čínou.

 

Dobrým příkladem firmy, jež byla z Číny v podstatě vyhnána vinou politického vývoje, je jihokorejský gigant Lotte, který mimo jiné provozuje obchodní, zábavní a hotelové komplexy. Kvůli roztržce mezi čínskou a jihokorejskou vládou o nasazení obranného raketového systému THAAD došlo k takovému znehodnocení jména společnosti na území Číny, že musel korejský konglomerát z čínského trhu úplně ustoupit. Mimo spotřebitelský bojkot v Číně panovala proti společnosti Lotte i mediální kampaň v deníku Xinhua, uvedl Business Insider.

Indikátory bohatství? Výzkum ukázal na produkty Applu

Zástupce ředitele Centra pro strategické mezinárodní studie v Číně Scott Kennedy pro stejnojmenný deník uvedl, že po dialogu s čínskými protějšky dospěl k názoru, že pokud chce některá firma proniknout do tamního strategického sektoru, budou čínské úřady naléhat na to, aby vytvořila společný venture partner program s čínskou firmou. Samostatné podnikání jí nebude totiž dovoleno. Podle Kennedyho tak stále neexistuje ani náznak, že by Čína chtěla otevřít sektory, které, jak věří, jsou strategicky důležité nebo u kterých existuje určité bezpečnostní riziko.

Newsletter