Top nejprofláklejších hesel roku 2018. Jak jít hackerům naproti?

Dnešní svět je skvělým místem k životu pro lidi, kteří neradi vycházejí z domu. Nakoupit, zaplatit účty, založit si bankovní účet, anebo se socializovat, to jsou jen základní věci, které můžete udělat zcela online. A počet činností, ke kterým vám stačí jen počítač či smartphone a připojení k internetu, neustále roste.

Stinnou stránkou tohoto progresivního vývoje je ovšem to, že do kyberprostoru se dostává stále více potenciálně zneužitelných informací. Jde například o to, že obchodníci mohou mapovat vaše nákupní chování a následně vás lákat cílenými reklamami, ale také o to, co lidé vystavují okolnímu světu prostřednictvím sociálních sítí zcela dobrovolně. A často to mohou být například věci, které jim zajistí vyhazov z práce či nepříjetí na vysněné místo. I zaměstnavatelé se totiž dívají.

TOP 10 předpovědí pro oblast kybernetické bezpečnosti v roce 2019

Na co si uživatelé často nedávají pozor, ovšem nejsou jen informace, které na internetu zveřejňují, ale i samotný přístup k online účtům. Průzkumy se shodují, že zhruba čtyři z pěti lidí používají k více účtům stejné heslo. Přitom už nemusí jít jen o účty na sociálních médiích, jejichž „ukradení“ by nepředstavovalo velkou tragédii, ale například o přístup do pracovních databází či k internetovému bankovnictví či dalším platebním účtům, v případě kterých již může být cena neobezřetnosti vysoká.

Ovšem zapamatovat si složité heslo, nebo dokonce několik, je pro nás mnohdy nepřekonatelným úkolem. Důkazem toho, že nad opatrností často vítězí pohodlnost, je frekvence použití zcela primitivních hesel, na jejichž uhádnutí nemusíte být zrovna hacker. Server Daily Mail na základě dat společnosti SplashData, která se zabývá kyberbezpečností, uveřejnil seznam nejpoužívanějších hesel za uplynulý rok.

Na prvním místě se umístilo profláklé „123456“, za ním následuje prosté „heslo“ (password) a další oblíbené číselné kombinace. Celý žebříček si můžete prohlédnout níže.

Na kolik firmy vyjde průměrný kybernetický útok?

Vzhledem k sofistikovaným metodám, které hackeři používají k prolomení nejrůznějších přístupů, na internetu patrně není v bezpečí nic a nikdo, nicméně vyhnout se heslům podobným těm z uvedeného seznamu (tedy i v národních jazykových obměnách) alespoň u důležitých účtů by mělo patřit k elementárním základům opatrného chování na webu. Daily Mail pak dále nabízí několik doporučení, jak si (ne)počínat se svými internetovými hesly.

Co dělat

  • Kombinujte velká a malá písmena s čísly a symboly
  • Heslo by mělo mít alespoň 8 znaků
  • Lze používat také zkrácené věty
  • Hesla pravidelně měňte
  • Po dokončení práce se z účtů odhlašujte

Co nedělat

  • Nevolte jako heslo jen jednotlivé slovo. Hackeři mohou využívat systémy pro rozpoznání hesla založené na slovnících
  • Nepoužívejte jako heslo svoje jméno či jeho odvozeniny, jména členů rodiny, datum narození nebo telefonní číslo
  • Nepoznamenávejte si heslo na papír a nesdělujte ho jiné osobě
  • Nepovolujte ukládání hesel do vašeho prohlížeče

Dvě třetiny Evropanů trpí „kyber stresem“. Lidé se bojí zneužití svých dat.

Newsletter