Olympijský debut. Ďábelsky rychlý 5G internet


16:26 • 14. února 2018

Tagy: Olympijské hry, Technologie, Internet

Účastníci a návštěvníci zimních olympijských her v Pchjongčchangu mají možnost užít si internet budoucnosti. Nová technologie 5G by se měla začít do světa rozšiřovat až po roce 2020, v Jižní Koreji však připravili první velký test právě na světově proslulou sportovní akci. 5G ale není jen technologie, která má sloužit k brouzdání na internetu a na sociálních sítích. V okolí sportovišť by měla sloužit i například k zahánění divokých prasat.

Pátá generace bezdrátových sítí by měla být rychlá jako blesk. Konkrétně stokrát rychlejší než předchozí technologie 4G. S rychlostí 10 gigabitů za sekundu lze stáhnout film ve vysokém rozlišení do několika sekund. Nové 5G by však nemělo sloužit pouze k běžnému použití, jako je přehrávání filmů nebo videí, otevírá například prostor internetu věcí (internet of things), což ve zkratce znamená komunikaci několika zařízení mezi sebou.

V hlubokých lesích okolo Pchjongčchangu 5G již teď slouží k ochraně sportovišť před nežádanou návštěvou divokých prasat. Pomocí čidel, která spustí světelné paprsky, plyn nebo imitují řev tigrů, by mělo být o bezpečnost postaráno. To je však jen zlomek potenciálu této technologie. 5G bude v nejbližších letech znamenat zlom pro vývoj umělé inteligence u dronů, samořídících vozidel, robotů a dalších zařízení, která v reálném čase potřebují přenést obrovské množství dat, uvedla pro Bloomberg Sandra Riverová ze společnosti Intel. Komunikace mezi jednotlivými zařízeními by tak měla být daleko rychlejší a efektivnější, dodala.

„Udržitelné město“ na prahu dokončení

„Vstupujeme do éry strojů. Nová zařízení se začínají stále více uplatňovat a 5G bude velkou pomocí, která opravdu umožní konvergenci výpočetní techniky a její vzájemné komunikace,“ uvedla Riverová.

Ukázka 5G je v Pchjongčchangu prací jihokorejského operátora KT, který použil technologie od Intelu, Ericssonu a Samsungu. Ze hry venku v tomto případě zůstala čínská značka Huawei, která je ale v této oblasti rovněž aktivní.

A co až olympijské hry skončí? Chtiví Korejci nemusí být smutní, nová bezdrátová technologie by měla mít u tamních poskytovatelů bezdrátového internetu premiéru už během příštího roku. Podle odhadů by 5G mělo být pak k dispozici do pěti let zhruba jedné miliardě lidí. 

Peter Thiel: Krypto je libertariánské, UI komunistické

Součástí zimních olympijských her jsou i kamery na bobech, které pomocí 5G živě streamují video z úhlu pohledu jedoucího závodníka. Mezi další vymoženosti patří i 360stupňová videa krasobruslařských vystoupení nebo video obrazovky v kyvadlových autobusech, které jsou umístěny na boku namísto oken – to vše přenášeno technologií budoucnosti 5G.

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.