Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Stroj, který vyrábí stroj. Jak bude vypadat „gigatovárna“ Tesly?

Futuristické vize Elona Muska pomalu přestávají být pouhými ambiciózními plány a pomalu se stávají skutečností. Rozsáhlá výrobní stanice jménem Gigafactory, jejíž název je odvozený od produkce baterií, které se zde budou vyrábět, se již teď řadí k největším továrnám světa, a to i přesto, že se ještě stále nachází v procesu výstavby. Co zde Tesla vyrábí a hlavně co zde plánuje vyrábět v budoucnu?

Gigafactory, která stojí v průmyslové zóně Tahoe Reno Industrial Center ve státě Nevada na jihozápadě Spojených států, již teď dle serveru Electrek na roční bázi produkuje 20 GWh a zaměstnává více než 3 tisíce lidí. Očekává se však, že tato čísla budou v blízké budoucnosti strmě růst. Společnost Tesla se zároveň nechala slyšet, že v Nevadě vytvoří 6 500 pracovních míst a v průběhu následujících dvou desetiletí poskytne hospodářství Nevady podporu ve výši 100 miliard dolarů. 

Seznamte se: Elon Musk jako celebrita. Když se baví, Tesla trpí?

Nevadská továrna je přitom označována jako Gigafactory 1, aby se odlišila od jiných, ať už plánovaných, postavených či rozestavěných „gigatováren“ Tesly. Zatím jde o Gigafactory 2, jež stojí v Buffalu v americkém státě New York a Gigafactory 3, která bude postavena v Šanghaji, v Číně. V plánu je rovněž evropská „gigatovárna“, nicméně lokalita ještě není veřejně známá. A i když je nejžhavějším kandidátem Německo, mluvilo se také o Polsku, Maďarsku, Nizozemsku, Portugalsku, ale také o České republice, která je atraktivní vzhledem k velkým zásobám lithia. 

Výstavba Gigafactory 1 v Nevadě byla zahájena v roce 2015 a plánuje se v ní pokračovat ještě zhruba dva roky. V roce 2020, kdy bude továrna dokončena, pak bude dle serveru The Verge generovat 35 GWh ročně, což byl původní cíl, Electrek však hovoří o roční produkci až 150 GWh. Rozloha Gigafactory 1 by měla dosahovat zhruba 1,9 milionů čtverečních stop, což odpovídá pozemkům, které Tesla v lokalitě vlastní.

 

V současnosti však v rámci všech tří pater nevadská továrna poskytuje již 4,9 milionů čtverečních stop výrobních a kancelářských prostor, i když je továrna zatím postavena zhruba z jedné třetiny. Střecha bude pokrytá solárními panely a továrna tak bude fungovat za pomoci energie z obnovitelných zdrojů. Ta by přitom dle původního plánu měla tvořit výlučný zdroj energie pro fungování továrny. Kromě solárních panelů ji bude čerpat také z geotermálního tepla a větru, podobně jako vlastní baterie Tesly.

Gigafactory 1 se tak stane nejrozsáhlejší stavbou na světě. Tím by ovšem její jedinečnost neměla končit. Už od roku 2016 produkuje továrna domácí baterie Tesla Powerwall, nicméně v roce 2020 by zde mělo vznikat kolem 60 % všech lithium-iontových akumulátorů, které se na světě vyrobí. Půjde tedy o baterie jak pro domácnost, tak pro automobily firmy Tesla, zejména pak pro Tesla Model 3. I díky tomu pak bude Tesla moci vyrábět více než půl milionů vozů ročně.

Nicméně, jak vysvětluje The Verge, Gigafactory by v ideálním případě měla umět vyrobit vše, co Tesla prodává – baterie, solární panely, řešení pro domácí ukládání energie a samozřejmě samotné elektromobily – vše pod jednou střechou. Na jednom konci se přijmou suroviny a na druhém konci „vylezou“ hotové výrobky. I proto Elon Musk, generální ředitel společnosti, označil Gigafactory za „stroj, který vyrábí stroj“. O výrobě samotných automobilů se však hovoří spíše s jinými „gigatovárnami“, než je ta nevadská; například jde o tu, která by měla být postavena v Evropě.

Záhada jménem Tesla

 

Newsletter