Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Štěstí si za peníze nekoupíš. Jsou výherci loterie opravdu šťastnější?

V americké loterii Mega Millions padl rekordní jackpot necelých 1,6 miliardy dolarů. „Být výhercem, co bych si asi koupil?“ ptá se bezesporu velká většina lidí. Jenže je výhra takového „balíku“ peněz pozitivní, nebo se spíše stane závažím všedního života? Švédští vědci se ve svém nedávném průzkumu pokusili na tuto otázku odpovědět. A výsledkem je zjištění, že se výherci necítí o nic šťastněji než před samotnou výhrou.

Známé přísloví praví: „Štěstí si za peníze nekoupíš.“ A vědci ze Stockholmské univerzity Erik Lindqvist a Robert Östling spolu se svým americkým kolegou Davidem Cesarinim správnost tohoto starého pořekadla potvrdili, když ve Švédsku zkoumali chování a pocity 3362 lidí před výhrou v loterii a po ní.

Z výzkumu vyplynulo, že výherci významných částek v loteriích jsou minimálně 10 a více let „spokojenější se životem“. Dopad na pocit mentálního zdraví a štěstí je však pro výherce 100 tisíc dolarů (a více) významně menší a neodlišuje se od toho, co tito lidé zažívali před osudovou výhrou. Švédští šťastlivci zároveň nevykazovali známky mrhání peněz, což by asi většina od výherců očekávala. Studie spokojenost v této souvislosti definuje jako „kvalitu života“, štěstí pak jako stav podle toho, jak se člověk každý den cítí.

 

Americká loterie Mega Millions měla po dlouhém období bez výherce pro vítěze připravenou opravdu rekordní sumu. Ředitel loterijní společnosti Gordon Medenica serveru Daily Beast řekl, že v takových situacích se jackpot navíc každým dnem dále nafukuje, a to zejména díky medializaci. Výherce má následně možnost si nechat výhru vyplatit najednou, anebo si zvolit 30letou rentu.

Rada pro zaměstnance: Tajit výši mzdy v minulé práci se nemusí vyplatit

Výzkumů o vlivu peněz na pocit štěstí v životě bylo historicky již nespočet. Byť postarší studie z roku 1978 například porovnávala pocit štěstí výherců v loterii s lidmi, kteří ochrnuli na dvě nebo čtyři končetiny. Ukázalo se, že ti, kteří vyhráli v loterii, si ve výsledku užívali méně každodenních radostí, jako je například rozhovor s kamarády nebo vyprávění vtipů. Šťastlivci z loterií měli navíc laťku úžasného zážitku nastaveny až příliš vysoko, což ovlivňovalo jejich další očekávání ze zážitků v průběhu života – mnohé situace si tak neužívali jako „běžní smrtelníci“.

Jiná britská studie v roce 2001 zkoumala chování 9000 lidí, kteří vyhráli v loterii, anebo zdědili významnou částku. Její výsledek ukázal zvýšení pocitu štěstí, ale pouze na velice krátkou dobu. Tento pocit měli šťastlivci maximálně jeden rok.

Konstantní pocit euforie po výhře v loterii však může být i nebezpečný. Lidé totiž nejsou schopní rozpoznat nebezpečí, a tím pádem si těžko určují životní priority.

Psychologie čísel. Devítkové ceny jako zastaralá strategie?

Newsletter