Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Cla, volání po jasné trajektorii evropských sazeb a opět to Turecko

Poté, co euro v pátek odevzdalo velkou část zisků dosažených po zasedání Evropské centrální banky, se situace na začátku nového týdne obrátila. Společná evropská měna se začala postupně posouvat zpět k hranici 1,170 EURUSD, a to i přes strašáka eskalace obchodní roztržky mezi Spojenými státy a Čínou, který se nakonec stal realitou.

Jak během víkendu uvedl server Wall Street Journal, americký prezident Trump měl na začátku týdne oznámit již očekávaná cla na čínský dovoz v hodnotě 200 miliard dolarů. Otazníkem na tímto krokem byla výše poplatků. Zatímco v předchozích dnech se hovořilo až o 25 %, server uvedl, že by výsledná výše mohla dosahovat „pouze“ 10 % proto, aby byl omezen dopad na americké spotřebitele chystající se na předvánoční nákupy.

A nakonec se tak stalo. Trump nová cla oznámil po ukončení obchodování na Wall Street. Dodatečné celní poplatky se týkají ročního čínského dovozu do USA o velikosti 200 miliard dolarů, přičemž od 24. září dosáhnou výše 10 % a na konci roku by mohlo dojít ke zvýšení na 25 %, pokud Čína neustoupí od svých obchodních praktik. Trump k tomu navíc dodal, že pokud země rudého draka zavede odvetná opatření, jak již dříve ostatně avizovala, proti americkým farmářům a ostatním odvětvím, bude v okamžiku zahájena „fáze tři“ v podobě zavedení dalších cel na čínské zboží v hodnotě 267 miliard dolarů.

Pravdou je, že cla uvalená na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů byla již delší dobu očekávána. Původní spekulace hovořily o 10 %, poté o 25 %, přičemž realita se nakonec zastavila na 10 % s výhledem možného nárůstu na 25 % na konci roku a s výhrůžkou dalších dodatečných cel. Reakce trhů nebyla doposud nikterak výrazná, což potvrzuje naši představu o očekávání a zachování relativního klidu, alespoň hovoříme-li o měnách. Dolar, reprezentovaný dolarovým indexem, dnes ráno padá, vůči euru pak oslabuje k hranici 1,170 EURUSD. Čínský jüan nejprve oslabil, avšak dnes se mu daří ztráty umazat.

Otázkou teď zůstává, jaká bude reakce Číny. Zavede odvetná opatření? Bude ochotná odpovědět na další obchodní jednání, ke kterým minulý týden vyzval americký ministr financí? Existuje možnost, že čínská strana nebude chtít s americkým protějškem dále jednat, minimálně do listopadových voleb do Kongresu. Této představě nahrává nejen vidina zvýšení cel na konci roku, ale i uvalení dalších na zboží v hodnotě 267 miliard dolarů, čímž by byl zpoplatněn v podstatě veškeré čínský dovoz do USA.

ECB a ještě jasnější forward guidance

Zaměříme-li se na evropské dění, ve prospěch eura částečně vyzněl včerejší komentář člena Výkonné rady ECB Cœurého. Ten je podle informací agentury Reuters přesvědčen, že by ECB v době, kdy přijde čas na zpřísnění evropské měnové politiky prostřednictvím úrokového kanálu, měla trhu objasnit očekávanou trajektorii a tempo dalšího zvyšování sazeb, samozřejmě v závislosti na výkonu ekonomiky eurozóny.

„V závislosti na ekonomických podmínkách by mohla existovat možnost, že se Rada guvernérů ECB posune dále v otázce načasování zvýšení sazeb tím, že více objasní tempo, kterým bude pokračovat v akomodaci měnové politiky,“ řekl Cœuré. „Bližší objasnění reakční funkce centrální banky by mohlo tržním účastníkům a široké veřejnosti usnadnit očekávání ohledně budoucího vývoje krátkodobých úrokových sazeb,“ dodal.

V tomto směru se nabízí nástroj, který využívá americký Fed, a to tzv. dot plot graf, z něhož je možné vyčíst odhadovaný vývoj sazeb jednotlivých členů FOMC. Podle Cœurého by však tento způsob nemusel být tím nejlepším, jelikož by napříč trhy mohl vyvolávat nervozitu plynoucí z případné rozdílnosti názorů v radě. Podle něj by vhodnějším nástrojem byl jednotný výstup sumarizující pohled centrálních bankéřů, přičemž jeho změna by závisela na ekonomických podmínkách starého kontinentu.

Evropská centrální banka má v tuto chvíli poměrně jasně nalajnovanou forward guidance. Po září přijde osekání programu QE, přičemž se očekává, pokud bude potvrzen střednědobý inflační výhled, jeho ukončení ke konci letošního roku. V otázce úrokových sazeb pak platí, že budou na současných úrovních alespoň do léta 2019 a v každém případě tak dlouho, jak bude nezbytné, aby bylo zajištěno, že se bude inflace nadále udržitelným způsobem přibližovat k hodnotám, které jsou ve střednědobém horizontu pod 2 %, ale blízko této úrovně.

Očekáváme, že v závislosti na ekonomických podmínkách evropské sazby porostou nejdříve v září 2019, což potvrzuje i aktuální odhad trhu. Při pohledu na krátkodobou sazbu OIS navázanou na tu depozitní ECB vidíme hike o 10 bazických bodů v září příštího roku.

Turecká lira opět pod tlakem

Zaměříme-li se na vývoj rozvojových trhů, za vypíchnutí stojí turecká lira, která i přes nad očekávání vyšší zvýšení sazeb v minulém týdnu opět oslabovala o více než 2 %. Podle agentury Bloomberg byla katalyzátorem výprodeje informace o tom, že prezident Erdogan apeloval na vyšetřování členů opoziční Republikánské lidové strany působících v představenstvu v z hlediska aktiv největší turecké bance Isbank. Podle neveřejného zdroje agentury Bloomberg Erdogan dokonce navrhl, že by podíl v bance, který opozice drží (28 %), měl spadnout pod turecké ministerstvo financí, které jako ministr financí vede Erdoganův zeť.

Vedle této informace přišla další, a to tom, že Turecko pracuje na plánu, který má pomoci tamním bankám v případě rostoucího objemu nesplácených půjček z důvodu oslabené liry a zvyšujících se úroků. V rámci toho by měl vzniknout dle Bloombergu speciální subjekt skupující tyto půjčky a ženoucí do bankovního sektoru potřebnou likviditu. Očekává se, že by oznámení o tomto projektu mohlo být součástí čtvrtečního představení střednědobého ekonomického programu zaměřeného na fiskální plány a makroekonomické cíle pro příští tři roky.

Co nás čeká?

Pondělí tak patřilo euru, které sílí i dnes ráno. Vedle zmiňovaného komentáře ze strany ECB k síle společné měny přispěla i horší americká data, konkrétně Empire State index, který spadl z 25,6 bodů na 16 při očekávání na 23 bodech. Oslabování americké měny pak nezastavil ani nárůst výnosů desetiletého bondu na nejvyšší hodnoty od května.

Co se týče dnešního dne, kalendář zahraničních dat nepřinese žádná klíčová čísla. Za zmínku stojí vystoupení několika představitelů ECB na konference v Paříži, včetně guvernéra Draghiho. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,170 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,41 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1613 do 1,1738 EURUSD.*

Koruna před karanténou ČNB

Koruna na začátku nového týdne zaznamenala mírné zisky. Domácí měnu žene k silnějším hodnotám především vidina dalšího zvyšování úrokových sazeb ČNB. Vedle toho se částečně projevil oproti očekávání trhu lepší výsledek srpnového indexu cen výrobců.

A právě index PPI byl jediným číslem domácího datového kalendáře pro tento týden. Vedle toho ale pamatujme, že ve středu 19. září začíná karanténa bankovní rady ČNB.

Ještě v úterý se tudíž můžeme dočkat případných komentářů ze strany centrálních bankéřů. Nečekáme však, že by jakkoliv zamíchaly kartami – ČNB bude podle nás v září zvyšovat úrokové sazby o 25 bazických bodů. Vzhledem k tomu, že je tento krok trhy očekáván – jak z pohledu na kurz koruny, tak i na derivátový trh – předpokládáme pouze omezený prostor pro posílení domácí měny navázané na úrokový hike. O to zajímavější bude sledovat doprovodný komentář, především v souvislosti s možností ještě jednoho zvýšení sazeb ve zbytku roku.

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,44 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,40 až 25,50 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,70 až 21,90 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

 

Newsletter