Investoři byty dále pronajímají, prázdné by jim nevydělávaly


19:19 • 15. dubna 2019

Nechávají je prázdné nebo slouží k bydlení? Otázka, která je v poslední době stále více diskutovaná. Spor ohledně údajně prázdných bytů dokonce před pár dny rozhádal i do té doby svorné vedení pražského magistrátu. Základní premisa sporu – tedy že investoři do nemovitostí nechávají své byty prázdné – je přitom lichá. Drtivá většina lidí, kteří si nový byt kupují na investici, ho hodlá pronajímat. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ekospol mezi čtyřmi stovkami klientů, kterým v poslední době předala nový byt.

„Při podpisu kupních smluv se klientů mimo jiné ptáme na plánované využití bytu. V podstatě každý, kdo ho kupuje jako investici, tvrdí, že ho bude pronajímat. Týká se to i rodičů, kteří pořizují byt vlastním dětem. Dokud nevyrostou, bude v bytě bydlet nájemník,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec a dodává, že ponechat byt prázdný se nemusí vyplatit.

„Mnoho lidí si neuvědomuje, že také provoz prázdného nevyužívaného bytu stojí nějaké peníze. Místnosti se musí alespoň minimálně vytápět, někdo by měl pravidelně větrat. Navíc majitel musí odvádět poměrnou část za spotřebu elektrické energie a vody ve společných prostorách, ani neobsazený byt ho ve většině případů nezprostí povinnosti hradit další poplatky, například za výtah v domě či do fondu oprav. Pokud byt nepronajímá, musí tyto náklady hradit ze své kapsy. Ročně to přitom mohou být i desítky tisíc korun,“ upozorňuje Korec.

Ekonomický vývoj v posledních letech a neúměrně dlouhé udržování úrokových sazeb na nule vede k tomu, že podíl investorů pomalu roste. Zatímco dříve se takto prodávala zhruba pětina bytů, postupně tento podíl vzrostl až na 40 procent. „Poslední nekoncepční zásahy České národní banky (ČNB) do hypotečního trhu, které odstřihly prakticky celou střední třídu od vlastního bydlení, pak nejspíš povedou k tomu, že podíl bytů kupovaných na investici ještě poroste. Investory bude i nadále lákat hlavně solidní a bezpečný (v porovnání s jinými typy investic) výnos kolem pěti procent ročně. Naopak mnoho lidí, kteří by si byt pořídili pro vlastní bydlení, po nedávném opakovaném zpřísnění podmínek pro hypotéky vynuceném ČNB na splnění tohoto snu nedosáhne. Centrální bankéři tak paradoxně nahráli právě investorům s dostatkem vlastních peněz, kterým navíc zajistili dostatek potenciálních nájemců z řad těch, kteří s žádostí o hypoteční úvěr nyní nepochodí,“ tvrdí Korec.

Lidí hledajících nájemní bydlení bude i v budoucnu přibývat. Banky odhadují, že na hypotéku už nedosáhne více než pětina lidí, kteří by ji dříve dostali. Tito lidé tak jsou odsouzeni k nájemnímu bydlení, což jeho atraktivitu pro investory ještě zvýší. Růst cen bytů se už proto začal promítat také do nájmů, které se také vydaly směrem vzhůru. „Takovéto situace každý rozumný vlastník bytu využije k tomu, aby si našel solidního a nejlépe dlouhodobého nájemníka. Současný nedostatek bytů na trhu majitelům nemovitostí nahrává v tom, že si mohou vybírat mezi desítkami zájemců. Nechat byt nevyužitý proto nedává žádný smysl,“ uzavírá Korec.

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 27 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 55 velkých developerských projektů pro více než 10000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost EKOSPOL je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku.
Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.