Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Dolar pod tlakem nejmocnějších. Slétli se v Davosu

Na devizových trzích se tento týden děly věci. A byl ve znamení těžkých vah. Kurzem dolaru hýbal nejmocnější muž Spojených států, Donald Trump osobně. Americký prezident chce silný dolar, prý bude posilovat s tím, jak bude růst tamní ekonomika. To vše stihl Trump říct na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Dolar tento týden ztrácel a vůči euru se dostal na nejnižší úroveň od prosince 2014. 

Americkou měnu nejprve potopil další mocný muž, ministr financí Steve Mnuchin. Ten zase v  Davosu vyjádřil podporu slabšímu dolaru. Prohlásil, že Spojené státy jsou i nadále otevřenou ekonomikou a slabý dolar jim vyhovuje, protože z něj země profituje. Slabý dolar zvyšuje obchodní možnosti a z krátkodobého pohledu nepředstavuje žádné riziko. Z dlouhodobého pohledu síla dolaru odráží sílu celé ekonomiky a pozici hlavní světové rezervní měny. A pak do Davosu dorazil Trump…

Ostře sledovanou událostí bylo letošní první zasedání Evropské centrální banky. Překvapení dle očekávání nepřineslo. ECB dle očekávání ponechala sazby na stávajících úrovních. Evropští centrální bankéři trvají na tom, že musí vidět známky udržitelného dosažení dvouprocentního inflačního cíle. Pokud by došlo k zásadnímu odchýlení vývoje ekonomiky eurozóny od projekcí, je ECB připravena opět navýšit objem kvantitativního uvolňování.

Šéf ECB Mario Draghi na tiskové konferenci prohlásil, že zatím není vyhráno. Euro během jeho tiskové konference posilovalo a dostalo se nad 1,2500 EURUSD, později ztráty korigovalo. Do hry se totiž dostal Trump. Týden tak evropská měna končí na úrovni 1,2442 EURUSD.

Na domácí scéně se podstatné věci odehrály v první polovině týdne, když se rozpovídali členové bankovní rady České národní banky. Ti se ve čtvrtek 1. února sejdou v oslabené sestavě. Měnověpolitického zasedání se totiž zúčastní jen pět ze sedmi jejích členů. Na jednání nebude přítomen viceguvernér Mojmír Hampl a člen bankovní rady Oldřich Dědek.

Pondělním Lidovým novinám poskytl rozhovor guvernér ČNB Jiří Rusnok. Řekl, že je velmi slušná pravděpodobnost, že sazby 1. února vzrostou, protože vše se vyvíjí v souladu s prognózou ČNB. „Ukazuje se, že v ekonomice nejsou žádné enormní inflační tlaky, a jsme tak blízko našemu inflačnímu cíli kolem dvou procent. Zpřísňovat měnové podmínky tak musíme rozumně, a to i s ohledem na vývoj kurzu koruny, ale i s tím, co se děje kolem nás. Dnes nás obklopuje extrémně uvolněná měnová politika eurozóny a dalších zemí a to musíme brát také v potaz,“ řekl deníku Rusnok.

Rusnok dále uvedl, že současný vývoj kurzu koruny centrální bankéře nijak neznervózňuje. „Námi očekávanou trajektorii skutečně ukážeme až v únoru společně s prognózou. Chci ale zdůraznit, že měnovou politiku dnes už neřídíme kurzem, jako to bylo do dubna loňského roku, ale teď ji skutečně ovlivňujeme pomocí úrokových sazeb. Kurz je jen pomocný vedlejší indikátor, který ale bedlivě sledujeme,“ dodal.

A pak se přidal člen bankovní rady ČNB Marek Mora. Ten v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že vidí zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na únorovém zasedání jako jistější. Další jedno či více zvýšení sazeb pak může následovat během letošního roku.

Koruna od pondělí posilovala vůči dolaru a pomalu se blíží psychologické úrovni 20 USDCZK. Vůči euru se obchodovala v úzkém pásmu kolem úrovně 25,40 EURCZK. 

 

Newsletter