Průmyslové kovy v obavách z obchodní války i z vývoje Číny


18:02 • 8. března 2018

Tagy: Saxo Bank, komodity, Trump, clo, Čína

Průmyslové kovy, s výjimkou niklu, meziročně poklesly v důsledku hrozby obchodní války, která se nyní připojila ke všeobecné nervozitě vyvolané krátko a střednědobými vyhlídkami na čínský růst a poptávku. Tato změna čínské ekonomiky ze starého typu na novou, méně zaměřenou na komodity, by mohla mít celkem závažný vliv na poptávku.

Minulý týden oznámil prezident Trump, že hodlá uvalit cla na dovoz hliníku a oceli, což vedlo ke zvýšení rizika vzniku odvetné obchodní války. Globální růst pravděpodobně tímto scénářem utrpí a největší dopad bude tato situace zřejmě mít na průmyslové kovy.

Současné zpomalování PMI čínské výroby začalo už ve třetím čtvrtletí 2017 a manažeři fondů na to reagovali snížením býčích sázek na měď o dvě třetiny z rekordního zářijového maxima. Zásoby mědi držené ve skladištích sledovaných burzami zatím vzrostly nejvýše od roku 2013 a novoroční oživení poptávky se zatím neprojevilo. Bohaté zásoby mědi vedly k tomu, že na londýnské burze kovů se měď obchodovala hotově s výraznou slevou na tříměsíčním kontraktu.

Silný nárůst mědi po minimu z roku 2016 v posledních měsících ztrácí dech a cena se snaží znovu prorazit nad úroveň rezistence na 3,30 USD/libru, což představuje 50% návrat z úrovně odprodeje v období 2011-2016. Prozatím se cena zastavila v rozmezí s podporou těsně pod 3 USD/libru. Trh bude pravděpodobně pokračovat ve svém vyčkávacím postoji, zatímco budeme čekat na reakci zemí, na které bude mít Trumpem ohlášené clo na dovoz hliníku a oceli negativní dopad. Nabídková strana může stále ještě poskytnout podporu, pokud by klíčová jednání o mzdách v Peru a Chile v nadcházejících měsících nepřinesla žádné výsledky.

Autorem textu je komoditní expert Saxo Bank Ole Hansen

RSS

Ole Hansen je odborníkem na obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností v oboru investic a obchodování. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována online i v tištěných médiích po celém světě.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.