Čínský oddych a mračna nad Tureckem

Zatímco začátek týdne patřil jasně dolaru, během pár hodin se tento vývoj zvrátil. Investoři se tak poměrně rychle oklepali z nervozity plynoucí z nedávné eskalace americko-čínské obchodní roztržky. Byť by se mohlo zdát, že je vše –  s nadsázkou řečeno –  ok, v jistých regionech se rýsují poměrně negativní scénáře, jako například v Turecku.

Euro se během posledních více než 24 hodin postupně posunulo z pondělních pětitýdenních minim, zatímco dolarový index sestoupil ze svých zhruba ročních maxim. Stalo se tak i přesto, že během včerejšího dne americká Kancelář vládního zmocněnce pro obchod oznámila finální seznam čínských produktů, u kterých začne počátkem 23. srpna vybírat clo o velikosti 25 %. Hodnota těchto výrobků by měla dosahovat zhruba 16 miliard dolarů. Reakce trhů na toto oznámení byla mizivá, jelikož se nejedná o „aktuální“ hrozbu eskalace americko-čínské obchodní války, kterou je možnost zvýšení amerických cel z 10 % na 25 % u čínského zboží v hodnotě 200 miliard dolarů a následná odveta čínské strany, o které jsme psali včera.

Relativně pozitivní nálada během včerejšího dne zavládla i na páru dolar–jüan. Oslabení americké měny nahrálo té čínské, v jejímž případě tamní centrální banka v nedávných dnech zvýšila povinné rezervy u USDCNY forwardů, aby tak ztížila možnost sledovaný pár shortovat. Za pozitivní výsledek z pohledu čínské měnové autority považujeme i červencová čísla o stavu čínských devizových rezerv. Byť trh očekával jejich propad spojený především s odlivem kapitálu o více než pět miliard dolarů, skutečnost ukázala opak, a to nárůst o více než 5,8 miliardy dolarů. I přesto, že jüan v červenci oslabil o bezmála 3 %, což je spojováno právě s odlivem zdrojů spojeným s eskalací obchodních tahanic s USA, výsledné číslo bylo kompenzováno jednak přebytkem zahraničního obchodu (v červenci přebytek více než 28 miliard dolarů), stejně tak i přílivem zahraničních investic do země, jejichž nárůst byl podpořen červnovým otevřením některých sektorů čínské ekonomiky (např. stavba lodí, výroba komerčních letadel atd.).

Pravdou je, že pozitivní nálada nepanuje všude. Turecká lira na začátku tohoto týdne posunula svou historicky nejslabší hodnotu vůči dolaru na nový rekord. Poté sice pár USDTRY konsolidoval na o něco nižších hodnotách, avšak debata o jakémkoliv uklidnění je stále mimo mísu. V tomto směru se stačí zaměřit na vývoj výnosů tureckých dluhopisů, kde se instrument s 10letým tenorem během úterý vyhoupl na rekordní hodnotu více než 20 %. Za tímto vývojem stojí nejen neschopnost centrální banky vypořádat se s akcelerující inflací prostřednictvím zvýšení sazeb, jež pravděpodobně drží u ledu sám turecký prezident, vedle toho se začíná hovořit dokonce pomoci ze strany Mezinárodního měnového fondu – samotný MMF prý však žádnou žádost zatím neobdržel –  či o kontrole kapitálových toků. V neposlední řadě jsou pak ve hře i americké sankce. 

Jak například uvedla banka Goldman Sachs, pokračující oslabování turecké liry ohrožuje především tamní banky. Každé oslabení o 10 % dle studie GS osekává kapitálové polštáře bank o 50 bazických bodů. Pokud by tedy USDTRY oslabil na hodnotu 7,1, většina rezervního kapitálu tureckých bank by byla v podstatě umazána.

Co se týče dnešního dění, evropský a americký kalendář neobsahuje žádné klíčové události. Z ostatních regionů budeme rozhodně sledovat tureckou situaci, kde se tamní úřady prozatím nikterak nevyjádřily ke spekulacím ohledně možné pomoci od MMF ani ke spekulovaným kontrolám toků kapitálu.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,161 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 95,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1554 do 1,1660 EURUSD.*

Zaměříme-li se na region střední a východní Evropy, koruna ve srovnání s polským zlotým a maďarským forintem zaznamenává nejvyšší zisky pro tento týden. Z hlediska dalších dní se budeme soustředit primárně na domácí data.

Dnes již byla zveřejněna míra nezaměstnanosti za červenec, která oproti předchozímu měsíci zaznamenala nárůst o 0,2 procentního bodu na 3,1 %. Minulý měsíc tak celkový počet uchazečů o zaměstnání vzrostl o 3,5 % na 231 565. Počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 2,8 % na 309 996. Samotný posun k vyšším číslům je ale v podstatě sezónním jevem. „Na začátku prázdnin totiž vstupují na úřadu práce absolventi škol a část zaměstnanců ze školství,“ uvedl hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „Tradičně se také projevuje období dovolených v pomalejším přijímání nových zaměstnanců. Menší nárůst nezaměstnanosti je tak pro červenec typický,“ dodal.

To potvrzuje i ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Červencový nárůst je způsoben nástupem prvních absolventů na trh práce. Od září by se podíl nezaměstnaných mohl opět vrátit pod hranici 3 %,“ předvídá.

Pro kurz důležitější zprávou budou čtvrteční data o inflaci. V tomto případě trh očekává zpomalení z červnových 2,6 % meziročně na 2,3 %, a to v důsledku propadu cen potravin. Jádrová složka tempa růstu cen by však měla zůstat na silných úrovních, díky čemuž by se index CPI měl udržet nad 2% inflačním cílem ČNB.

V pátek nás pak čeká záznam ze srpnového jedná 

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,58 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,55 až 25,64 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,95 až 22,17 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter