Temná stránka automatizace. Do roku 2030 přijde o práci pětina lidí

Zatímco představu automobilů bez řidičů, obchodů bez prodavačů a fastfoodů bez obsluhy mnozí stále vnímají jako odlesky nejasných futuristických vizí, ve skutečnosti se svět automatizace již pomalu stává ryzí skutečností. A co to znamená pro pracovní sílu?

Stejně jako tomu bylo v minulosti, i v blízké budoucnosti ulehčí nové technologie život milionům lidí, a to v mnoha ohledech. Řadu činností, které lidé dříve museli dělat sami, nyní přebírají, anebo brzy přeberou, roboti, přičemž s pokračujícím vývojem budou zvládat stále více a více sofistikované úkoly. Špatnou zprávou pro řadu pracovníků ovšem je, že s rozvojem umělé inteligence budou postupně ztrácet svou výhodu v podobě nenahraditelnosti v pracovním procesu. A pak již bude záležet jen na tom, který „vstup“ bude pro firmy levnější.

Koho nejvíce zasáhne automatizace? Asii, ale i Českou republiku

A jak odhaduje studie McKinsey & Co. založená na datech ze 46 států, o které informoval server Bloomberg, do roku 2030 přijde v souvislosti s automatizací a robotizací o práci více než 800 milionů lidí, což je ekvivalent pětiny globální pracovní síly. Podle závěrů studie se zavadení automatizovaných technologií nejdramatičtěji promítne v rozvojových zemích. Především se to týká Číny, kde by umělá inteligence měla do roku 2030 nahradit zhruba 250 milionů současných pracovních míst, a dále pak Indie, kde by se to mělo týkat kolem 130 milionů stávajících pracovníků.

Důvodem, proč budou nejvíce zasaženy tyto ekonomiky, je fakt, že jejich stávající dynamický růst je založen na spotřebním průmyslu vyžadujícím velké množství nekvalifikované pracovní síly, kterou roboti nejsnáze nahradí. Řadu takových pracovníků ovšem najdeme i ve vyspělém světě, například v USA by tak vzhledem k automatizaci mělo podle odhadu studie o práci přijít zhruba 80 milionů pracovníků.

Musk: Peníze pro všechny. Automatizace a garantovaný příjem

V rozvojovém světě se automatizace ve velkém rozsahu týká pracovních míst ve výrobě, ve vyspělém světě pak o něco více pracovníků ve službách. Jak ukazuje následující graf sestavený Bloombergem na základě analýzy dat McKinsey Global Institute, publikovaný serverem Zero Hedge, nejsnáze automatizovatelné, a proto nejvíce ohrožené, jsou pozice v ubytovacích a stravovacích zařízeních, dále pak ve výrobě, dopravě a skladování, zemědělství a maloobchodě.

Avšak ti, co kvůli robotům přijdou o místo, nemusí zoufat – při troše snahy si totiž mohou ještě přilepšit. Technologie na jedné straně sice činí řadu pozic zbytečnými, avšak na druhé straně vytváří dodatečnou poptávku po jiné práci, především po té kvalifikované, při níž pracovník spolupracuje právě s moderními technologiemi. A jak ukazuje článek z Harvard Business Review, platí, že čím více je práce „digitalizovaná“, tím vyšší je s ní spojená mzda.

Roboti si jdou pro naši práci? Čas na luxusní komunismus!

Newsletter