Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Čína přilila do ohně obchodní války, trhy jsou v klidu

Včerejší oznámení Číny o odvetných clech na americké produkty se na měnovém trhu příliš neprojevilo. Trh už je zahlcen novinovými titulky o obchodní válce a nereaguje na ně tak silně jako dříve. Jediný výraznější pohyb byl pozorován u amerických dluhopisů.

Čínská cla byla nakonec ohlášena v menším rozsahu, než jaký byl možná mnohými očekáván. V odvetě na americká cla namířená na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů zavede Čína cla v rozsahu 60 miliard. Cla se dotknou více než pěti tisíc amerických výrobků už 24. září letošního roku, přičemž jejich výše se bude pohybovat v rozmezí 5 až 10 %.

Jistou úlevou bylo i doprovodné oznámení čínské strany, že k nově zavedeným clům sníží některá dříve oznámená z 20 na 10 %. Přestože na měnovém trhu ani tato zpráva nevyvolala velký rozruch, pomohla akciím jak ve Spojených státech, tak v Asii.

Jediný výraznější pohyb spojený s novými cly byl pozorován u amerických dluhopisů, kde se 10letý instrument přehoupl nad psychologickou hranici 3 %, což je jeho nejvyšší hodnota od května. Stalo se tak vinou očekávání silnějšího růstu americké inflace spojené právě se cly. Svou trochou mohla přispět i informace o tom, že expozice Číny na amerických bondech klesla v červenci na 6měsíční minimum o velikosti 1,171 bilionu dolarů.

„Je trochu zklamáním, že dřívější cla nevedla ke konstruktivnějšímu dialogu,“ komentoval situaci ministr obchodu Spojených států Wilbur Ross a dodal, že USA se cly „nestřílely od boku“. Nedomnívá se však, že by se dovozní poplatky dotkly amerických spotřebitelů. „Nakonec si nikdo ničeho nevšimne,“ prohlásil.

Obchodní válka jako taková je ale často citována jako možná rozbuška budoucí hospodářské krize. To potvrdil i včera zveřejněný výzkum Bank of America Merrill Lynch. Celkem 43 % respondentů z řad investorů považuje právě obchodní válku za největší hrozbu pro budoucí vývoj ekonomiky.

Výsledky výzkumu ukazují na rostoucí pesimismus investorů. Jejich nálada je nejhorší od prosince roku 2011, kdy vrcholila evropská dluhová krize. Globální pokles ekonomik v následujících 12 měsících očekává 24 % dotázaných investorů. A chovají se podle toho. „Investoři drží více hotovosti, čímž nám říkají, že očekávají pokles ekonomiky,“ řekl ke studii jeden z autorů. Držba hotovosti je ve Spojených státech nejvýš za poslední rok a půl.

Za zahraničních dat nás dnes čeká britská inflace, stavebnictví v eurozóně a bilance amerického běžného účtu. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,168 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1640 do 1,1763 EURUSD.*

Česká koruna během včerejška mírně posílila k euru pod 25,43 a k dolaru si přes posilování během dne nakonec udržela minimální změnu. Očekávání zvýšení úrokových sazeb České národní banky v příštím týdnu se projevilo již dříve. Včerejšek nepřinesl žádný nový komentář českého centrálního bankéře, kteří měli poslední šanci do očekávání promluvit, jelikož dnešním dnem započala mediální karanténa.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se koruna obchoduje na 25,42 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,40 až 25,48 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,64 až 21,84 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter