Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Američané volí do Kongresu. Možné implikace pro dolar

Spojené státy dnes volí své zástupce do Kongresu. Hlavní otázkou je, zda se podaří republikánům udržet převahu v obou komorách, tj. ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu, či zda jejich nadvládu naruší demokraté. V souvislosti s tím se zaměříme primárně na dolar.

Sněmovna reprezentantů se dočká celkové obměny (435 členů), zatímco u Senátu (100 členů) dojde k volbě třetiny. Převládající odhady pracují s tím, že většinu ve Sněmovně reprezentantů by mohli získat demokraté, Senát by naopak měl zůstat republikánům. Taková varianta by trhům nemusela přinést žádný výraznější a dlouhodobější výkyv, byť menší a krátkodobá korekce v případě dolaru není nevylučitelná, obzvláště pokud se zaměříme na možné implikace z hlediska vyjednávání o budoucí podobě americké fiskální politiky. O to zajímavější, a to především z dlouhodobějšího pohledu, jsou dva možné – avšak z hlediska současných odhadů méně pravděpodobné – scénáře jasného vítězství jednotlivých táborů.

První variantou je, že si republikáni udrží nadvládu jak nad Senátem, tak i Sněmovnou reprezentantů. Tento scénář by Donalda Trumpa nepochybně uspokojil, jelikož by mu dovolil pokračovat bez omezení v nastaveném trendu americké politiky, obzvláště z hlediska fiskálu (ať už jde o vládní výdaje či o osekávání daní), deregulace, přístupu k imigraci či mezinárodní obchodní politiky. Pro dolar by vidina další vládní podpory znamenala faktor nahrávající silnějším hodnotám. Otázkou by bylo, jak by se k takové variantě dlouhodobě postavil Fed (a následně i trhy), u něhož by vznikla nejistota spjatá s dalším, a oproti prognóze zřejmě rychlejším, utahováním měnové politiky a na to navazujícími riziky. Vedle toho by dlouhodobě vzrostlo i napětí kolem obchodních válek a americké fiskální udržitelnosti.

Opačným případem by bylo ovládnutí Senátu a Sněmovny reprezentantů demokraty. V tomto scénáři můžeme pravděpodobně očekávat oslabení americké měny, spojené nejen s utažením fiskálních opasků (žádné další stimuly by se zřejmě již nekonaly), ale i s politickým rizikem, kam spadá jednak uzavření federální vlády, či dokonce možnost impeachmentu Donalda Trumpa. Naopak možného uvolnění bychom se mohli dočkat v oblasti mezinárodní obchodní politiky. Pravděpodobně by polevila i nejistota kolem Fedu a jeho přístupu k budoucí normalizaci amerických úroků – umírněnější přístup by byl pro USD sice negativní zprávou, na druhou stranu by vymizela rizika spojená s variantou možného přestřelení utahování měnové politiky.

FX oddělení banky City v případě voleb do Kongresu vytvořilo odhad očekávaných posunů u vybraných dolarových párů. Celkem 75% pravděpodobnost je přiřazena demokratickému vítězství u Sněmovny reprezentantů a republikánskému u Senátu. Dolar by v návaznosti na to mohl vůči euru krátkodobě mírně oslabit (0,5 %), avšak nemělo by se jednat o dlouhodobější efekt – taktickým krokem by proto dle banky měl být nákup USD v době jeho krátkodobého oslabování.

V případě demokratické nadvlády nad oběma komorami (pravděpodobnost 10 %) bychom se dle CitiFX dočkali zpevnění eura o 1 %. Republikánské vítězství na všech frontách (pravděpodobnost 14 %) by pak přineslo zpevnění dolaru o 1,5 %.

Nehledě na dnešní volby, dolaru ve srovnání s eurem či s měnami rozvojových trhů nahrává hned několik faktorů, ať už jde o úrokový diferenciál či o výkon americké ekonomiky (připomeňme si páteční dobrá data z amerického trhu práce). Dolarový optimismus si nadále udržují i hedgeové fondy, v jejichž případě došlo u sázek na long USD v minulém týdnu na další nárůst, a to až na 273 tisíc. Naopak euro je ještě více shortované, konkrétně objem těchto sázek dosahuje nově více než 32 600.

Jak dopadnou volby do Kongresu, resp. první výsledky, se dozvíme zřejmě již v noci z úterý na středu. Z hlediska klíčových dat zůstává americký kalendář dnes prázdný, v Evropě se pak dočkáme komentářů několika představitelů ECB a skupiny indexů PMI segmentu služeb napříč celou eurozónou.

 Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 1,1412 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,33 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1309 do 1,1426 EURUSD.*

Kurz koruny se dnes vyvíjí v prostředí vyšších sazeb, než tomu bylo na začátku minulého týdne. Domácí měna však ze zvýšení úroků ČNB o 25 bazických bodů z minulého čtvrtka nikterak výrazně neprofituje.

Naopak během včerejšího dne k oslabení vůči euru (stále nad hranicí 25,80 za euro) přispěla oproti predikci horší data z oblasti maloobchodních tržeb (za září pokles z předchozích 2,5 % y/y na -2,2 %, oček. 0,9 %), byť na tato data koruna obvykle příliš nereaguje. V odpoledních hodinách se však postupně podařilo většinu denních ztrát umazat s tím, jak začalo postupně sílit samotné euro.

Dnes nás z hlediska domácích dat čeká „statistický trojboj“ – průmysl, stavebnictví, zahraniční obchod. Asi nejzajímavějším číslem bude právě průmysl, u kterého by dle konsensu trhu mohlo dojít na pokles z předchozích 1,9 % y/y na -0,2 %. Postupné ochlazování průmyslového segmentu ostatně naznačuje i od června klesající předstihový indikátor PMI.

Odhad ekonomického týmu Roklen je v případě průmyslu ale i přesto optimistický, a to +1,8 % meziročně. Pokud se dočkáme oproti predikci trhu lepších čísel, koruna by se mohla dočkat určité podpory. V opačném případě, tedy ve scénáři výraznějšího propadu do záporu, by se kurz zřejmě podíval na oproti spotu slabší hodnoty.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,80 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,80 až 25,91 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,59 do 22,85 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter