Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Top startupy roku 2017. Kolik přibylo „jednorožců“?

V roce 2017 se světová ekonomika svezla na dráze prosperity, jakou už dlouho nezažila. Pokud tedy někdy byl ideální čas, kdy začít s vlastním podnikáním, tak právě tehdy. Dařilo se především dynamickým inovativním projektům, které můžeme zařadit do kategorie startupy. Kolik z nich se však dokázalo stát „jednorožci“? To prozradila infografika serveru Visual Capitalist.

Startupů vznikaly v posledních letech tisíce, pouze pár desítek z nich se však dokázalo vydrat až na výsluní velkého byznysu. Pro nejúspěšnější se vžilo přízvisko unicorn (česky „jednorožec“), což je označení pro ty, které dosáhly tržní hodnoty jedné miliardy dolarů a více. Takových přibylo nejvíce v roce 2015, a sice 81, za ním pak následuje rok 2014 s 62 jednorožci. Rok 2017 se po poklesu v roce 2016 stal „až“ třetím nejúspěšnějším rokem – přinesl 57 nových jednorožců.

Z oněch 57 vzniklo nejvíce nových jednorožců v USA (32) a v Číně (18), dále pak ve Velké Británii (4) a po jednom kousku ve Spojených arabských emirátech, Indonésii a Indii. Top třicítku z nich seřazených podle hodnoty můžete vidět na následujícím obrázku.

Kolik jednorožců běhá po světě? Mezi nimi je i jeden český

Z nově vzniklých miliardových startupů vypichuje Visual Capitalist tři, které rozhodně stojí za zmínku.

Toutiao (Čína)

Hodnota: 20 miliard dolarů

Jde o zpravodajskou a informační platformu, avšak ne jen tak ledajakou – tato využívá umělou inteligenci k tomu, aby čtenářovi poskytla obsah na míru přímo pro něj. Společnost na základě předchozích interakcí posílá uživatelům obsah i podrobnou analýzu nového obsahu. Toutiao, založené v roce 2012 v Pekingu, si za tu dobu získalo již 120 milionů aktivních uživatelů.

Coinbase (Spojené státy)

Ocenění: 1,6 miliardy dolarů

Coinbase je kryptoměnová směnárna založená v roce 2012, která v souvislosti s rostoucím zájmem o tento obor v poslední době přirozeně nabývá na popularitě. Platforma umožňuje jednoduchý nákup nebo prodej oblíbených kryptoměn přes internet a využívá ji přes 10 milionů uživatelů. Když Coinbase zařadí do svého portfolia novou kryptoměnu, stane se likvidnější a je hned lépe vidět, což se obvykle pozitivně projeví na její ceně.

Alisports (Čína)

Ocenění: 1 miliarda dolarů

Za čínskou Alibaba Group už stojí řada úspěšných projektů, ať už se jedná o obchodní platformy Alibaba.com (B2B) a Aliexpress (B2C), online aukční systém Taobao či platební systém AliPay. Jejím posledním počinem, se kterým se snaží dobýt svět sportu (nebo v jejím pojetí spíše e-sportu), je právě platforma Alisports.

Kryptoměny vs. „jednorožci“. Kdo vyhrává?

Newsletter