Top startupy roku 2017. Kolik přibylo „jednorožců“?


09:43 • 13. ledna 2018

Tagy: Startup, podnikání, firmy, investice

V roce 2017 se světová ekonomika svezla na dráze prosperity, jakou už dlouho nezažila. Pokud tedy někdy byl ideální čas, kdy začít s vlastním podnikáním, tak právě tehdy. Dařilo se především dynamickým inovativním projektům, které můžeme zařadit do kategorie startupy. Kolik z nich se však dokázalo stát „jednorožci“? To prozradila infografika serveru Visual Capitalist.

Startupů vznikaly v posledních letech tisíce, pouze pár desítek z nich se však dokázalo vydrat až na výsluní velkého byznysu. Pro nejúspěšnější se vžilo přízvisko unicorn (česky „jednorožec“), což je označení pro ty, které dosáhly tržní hodnoty jedné miliardy dolarů a více. Takových přibylo nejvíce v roce 2015, a sice 81, za ním pak následuje rok 2014 s 62 jednorožci. Rok 2017 se po poklesu v roce 2016 stal „až“ třetím nejúspěšnějším rokem – přinesl 57 nových jednorožců.

Z oněch 57 vzniklo nejvíce nových jednorožců v USA (32) a v Číně (18), dále pak ve Velké Británii (4) a po jednom kousku ve Spojených arabských emirátech, Indonésii a Indii. Top třicítku z nich seřazených podle hodnoty můžete vidět na následujícím obrázku.

Kolik jednorožců běhá po světě? Mezi nimi je i jeden český

Z nově vzniklých miliardových startupů vypichuje Visual Capitalist tři, které rozhodně stojí za zmínku.

Toutiao (Čína)

Hodnota: 20 miliard dolarů

Jde o zpravodajskou a informační platformu, avšak ne jen tak ledajakou – tato využívá umělou inteligenci k tomu, aby čtenářovi poskytla obsah na míru přímo pro něj. Společnost na základě předchozích interakcí posílá uživatelům obsah i podrobnou analýzu nového obsahu. Toutiao, založené v roce 2012 v Pekingu, si za tu dobu získalo již 120 milionů aktivních uživatelů.

Coinbase (Spojené státy)

Ocenění: 1,6 miliardy dolarů

Coinbase je kryptoměnová směnárna založená v roce 2012, která v souvislosti s rostoucím zájmem o tento obor v poslední době přirozeně nabývá na popularitě. Platforma umožňuje jednoduchý nákup nebo prodej oblíbených kryptoměn přes internet a využívá ji přes 10 milionů uživatelů. Když Coinbase zařadí do svého portfolia novou kryptoměnu, stane se likvidnější a je hned lépe vidět, což se obvykle pozitivně projeví na její ceně.

Alisports (Čína)

Ocenění: 1 miliarda dolarů

Za čínskou Alibaba Group už stojí řada úspěšných projektů, ať už se jedná o obchodní platformy Alibaba.com (B2B) a Aliexpress (B2C), online aukční systém Taobao či platební systém AliPay. Jejím posledním počinem, se kterým se snaží dobýt svět sportu (nebo v jejím pojetí spíše e-sportu), je právě platforma Alisports.

Kryptoměny vs. „jednorožci“. Kdo vyhrává?

RSS

Je studentkou Národohospodářské fakulty VŠE v Praze a spolupracovnicí Roklen24. Má ráda knihy, němčinu a filozofii Friedricha Nietzscheho. Zajímá se o behaviorální ekonomii.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.