Pozor na světlo z telefonu. Před čím varuje expert?

Jak byste měli mít v noci správně nastavený chytrý telefon, pokud si chcete zachovat silný časový systém a probouzet se ráno spontánně a plni síly? Co byste měli vědět o modré spektrální složce světla? Serveru Roklen24 to ve video rozhovoru vysvětluje expert na světlo a jeho vliv na organismy Hynek Medřický.

Člověk modrou spektrální složku, která je ve světle obsažena, přes den potřebuje. Neměl by ji ale do oka dostávat večer. Tuto informaci totiž zachytávají gangliové buňky a naše hlavní hodiny tak dostávají informaci, že je den, upozorňuje Medřický.

Několik základních tipů:

MODRÉ SVĚTLO

Světlo s obsahem modrých vlnových délek 450-480 nanometru je užitečné v průběhu dne, kdy se chce člověk udržet v pozornosti. například práce, škola, obchody, kuchyně

MOBILNÍ TELEFONY

Mobilní telefony, tablety, televize a jiné monitory vyzařují velké množství modrých vlnových délek. Proto by se měly večer používat s červenými brýlemi, nebo jinými filtry, které modrou vlnovou délku blokují. 

9,5 HODINY

Nevhodné je používání krátkých vlnových délek světla 1,5 hodiny před spaním, respektive 9,5 hodiny před vstáváním a v průběhu noci. Krátké vlnové délky světla ovlivňují cirkadiánní rytmus a produkci melatoninu.

KDE ANO, KDE NE

Oheň neobsahuje modrou vlnovou délku. Žárovka s vláknem obsahuje malé množství, které lze při použití stmívače odstranit. Zářivka obsahuje modrou vlnovou délku vždy. I nejteplejší LED obsahuje modrou vlnovou délku. Výjimkou jsou RGB LED v režimu oranžová až červená. Nevyjímaje slabé modré kontrolky různých zařízení

Knižní tip Hynka Medřického: Matthew Walker – Proč spíme (Odhalte sílu spánku a snění)

Newsletter