Sazby Fedu porostou. Silný jestřábí signál však chybí

Členové měnového výboru Federálního rezervního systému očekávají rychlejší růst americké ekonomiky i inflace. Trh se tím pádem může připravit na pokračování v postupném zvyšování úrokových sazeb, stojí v zápisu z lednového zasedání Fedu. 

Centrální bankéři se dle tzv. Fed Minutes shodli, že rizika přehřívání americké ekonomiky se zvýšila, a to vinou daňové reformy, vyšší spotřeby domácností, důvěry a všeobecným signálům naznačujícím pokračování růstu udržitelným tempem. Na základě těchto faktorů se někteří členové FOMC rozhodli zlepšit svůj ekonomický výhled oproti tomu, který byl představen v prosinci.

„Většina členů poukazovala na to, že silnější výhled ekonomického růstu s nejvyšší pravděpodobností podpoří představu, že další postupné utahování měnové politiky je namístě,“ zní slova Fed Minutes. „Téměř všichni členové očekávají, že se inflace během střednědobého horizontu posune směrem k inflačnímu cíli na 2 % s tím, jak expanze ekonomiky bude pokračovat nad trendem a trh práce zůstane nadále napjatý.“

Měnový výbor se dále shodl, že podmínky největší ekonomiky světa se budou nadále vyvíjet ve shodě s dalším postupným zvyšováním úrokových sazeb. „Členové usoudili, že pozvolný přístup k vyšším úrokům podpoří ekonomický růst a přispěje k vyrovnání možných rizik výhledu inflace a nezaměstnanosti,“ stojí v textu.

Intenzivně sledovanou otázkou byly i možné dopady daňové reformy. Centrální bankéři na posledním zasedání přiznali, že zřejmě podcenili efekty tohoto opatření, především v oblasti spotřeby a růstu.  V segmentu mezd však i nadále panuje značná nejistota o tom, jak významně se na něm nižší daně ve výsledku podepíší.

„Pokud jde o to, jak by společnosti mohly využít na daních ušetřené prostředky, několik členů argumentovalo především jednorázovými bonusy či variabilní mzdovou složku,“ uvádí Minutes. Možnost dlouhodobého zvýšení mezd jim ale prý připadala jako málo pravděpodobná. Zároveň bylo zdůrazňováno, že tempo růstu mezd pravděpodobně nevzroste, dokud bude růst produktivity nadále nízký. Někteří členové výboru pak usoudili, že pokračující napjatá situace na trhu práce by se pravděpodobně v určitém bodě mohla projevit v růstu mezd.

Zápis z posledního zasedání tak v podstatě nepřinesl žádnou výraznější změnu oproti tomu, co bylo uvedeno již na lednovém setkání centrálních bankéřů. Tehdy sazby zůstaly beze změny v pásmu 1,25-1,5 %, rétorika již však nahrávala mnohem agresivnějšímu očekávání v oblasti inflace.

Summa summarum, Fed podle zápisu zatím nevidí žádný významný důvod k rychlejšímu utahování měnové politiky. Ekonomika dále poroste, stejně tak i inflace. Nezaměstnanost se udrží na nízkých úrovních, mzdy porostou, avšak velmi mírně. Zvyšování sazeb tak, zdá se, bude pokračovat „pouze“ pozvolným tempem (dle prognózy Fedu půjde o 3 kola během roku 2018), nikoliv zrychleným, jak možná někteří investoři původně čekali.

Nejlépe této představě odpovídá vývoj trhů. Dolar po Fed Minutes krátce oslabil nad 1,234 za euro, poté však zpevnil pod hranici 1,230 EURUSD. Americké akcie hromadně rostou, stejně jako výnosy dluhopisů. Právě v případě bondů jsme aktuálně svědky kombinace několika faktorů od u některých investorů možná až agresivnějšího výhledu zvyšování sazeb, než představil Fed, přes zvýšenou nabídku v souvislosti s fiskálním stimulem až po slabší poptávku z důvodu osekávání reinvestic prostředků ze strany americké centrální banky.

Newsletter