Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Týden bez dat. Ale se setkáním v Jackson Hole

Nadcházející týden bude chudý na makrodata. Pozornost se tak zaměří na horský resort Jackson Hole v americkém státě Wyoming. Od 80. let se zde totiž koná jedna z nejprestižnějších událostí finančního světa. Setkání centrálních bankéřů z celého světa se uskuteční od čtvrtka do soboty. Zlatým hřebem bude vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella. Na trzích zřejmě bude dál cítit geopolitické napětí. Ať už kvůli situaci v Turecku nebo obchodním vztahům USA s Čínou. 

Ve středu budou zveřejněny Fed Minutes. Fed na počátku srpna dle očekávání sazby neměnil, základní úrokovou sazbu ponechal v pásmu 1,75 až 2,00 procenta. Rozhodnutí bylo jednomyslné. Fed očekává, že letos zvýší sazby ještě dvakrát. Letos bychom se tak od šéfa Fedu Jeroma Powella a spol. dočkali celkem čtyř „hiků“, původně měly sazby letos růst jen třikrát. 

Měnový pár EURUSD se minulý týden dostal se až na 1,1301. Nový týden zahajuje euro nad úrovní 1,1400 EURUSD, aktuálně je kurz na 1,1418 EURUSD. Dolarový index se nachází na hodnotě 96,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl dle naší predikce pohybovat v rozmezí od 1,1338 do 1,1452 EURUSD.*

Podle Moniky Junicke z Komerční banky dnes budou trhy sledovat, jak se nadále vyvíjí geopolitické události. Řecko právě po osmi letech opouští záchranný program a podle premiéra Tsiprase by mělo během příštích dvou let začít prodávat své dluhopisy. „Rovněž uklidnění situace kolem turecké liry euru pomáhá. Lira oproti dolaru posílila během posledního týdne téměř o sedm procent, čímž umazala část svých ztrát z minulých měsíců. Přesto napětí mezi USA a Tureckem stále přetrvává a je těžké předvídat, kterým směrem se turecká měna vydá a není tak jasné, jak velký dopad tento konflikt bude mít na evropské banky,“ uvedla Junicke.

Korunu tento týden nečekají téměř žádná makrodata. Až v pátek Český statistický úřad zveřejní konjunkturální průzkum za srpen. Česká měna se minulý stala „obětí“ zahraničního dění. Podobně tomu bylo i u ostatních měn regionu střední a východní Evropy. Oslaboval polský zlotý i maďarský forint – obě měny o něco více než koruna.

„Události letních měsíců náš přinutily přehodnotit výhled na způsob utahování měnových podmínek. I nadále platí, že se měnové podmínky s tím, jak se česká ekonomika pohybuje v okolí vrcholu hospodářského cyklu, budou utahovat. Nicméně oproti výhledu ze začátku léta, kdy panovalo přesvědčení, že hlavním kanálem bude posilující kurz české koruny a úrokový kanál bude pouze stínovat, jsme snížili roční výhled na kurz koruny, která by se tak na začátku příštího léta mohla stále držet nad 25 EURCZK. Zároveň jsme zvýšili odhad na počet zvýšení základní úrokové sazby. Základní úroková sazba by se tak v ročním horizontu měla dostat na dvě procenta,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Česká měna se dnes ráno obchoduje na 25,74 EURCZK a 22,54 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,67 až 25,79 EURCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter