Fed zvýší v prosinci sazby, poté začne zpomalovat


08:30 • 30. listopadu 2018

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURUSD, EURCZK, USDCZK, Fed

Americký Fed zveřejnil ve svých Minutes vedle diskuze potvrzující očekávané zvýšení sazeb v prosinci také komentáře, které vyvolaly spíše otazníky. Dolar nakonec během včerejška mírně oslabil.

"Téměř všichni účastníci se vyjádřili tak, že další zvýšení krátkodobých úrokových sazeb je garantováno 'poměrně brzy'. S předpokladem, že bude ekonomika vykazovat výsledky podle očekávání, nebo silnější," píše se zprávě z posledního zasedání na začátku listopadu.

S růstem úrokových sazeb v prosinci na 2,50 procenta se americká centrální banka přiblíží jejich neutrální hodnotě. Další možný růst v první polovině příští roku je už ale diskutabilní. Robert Bergqvist ze švédské SEB odhaduje v současnosti hodnotu neutrálních sazeb na 2,83, do čehož by se dle něj ještě jedno zvýšení o 25 bodů vešlo.

Přestože byly oči čtenářů zápisu upnuté zejména na diskuzi o sazbách, Minutes odhalily i změnu až mechanického zvyšování sazeb o 25 bodů jednou za kvartál. Fed se vyjádřil tak, že do budoucna by mělo být rozhodování o sazbách více flexibilní. To je zásadní změna, je ale v situaci, kdy se sazby blíží cílové hodnotě naprosto pochopitelná.

Zajímavé také bylo zjištění, že se centrální bankéři příliš nebavili o akciovém trhu, který v týdnech před zasedáním zažíval relativně bouřlivé období. Místo toho si více všímali situace na úvěrovém trhu.

V Evropě byl včerejšek bohatý zejména na německá data. Euru ráno mohla pomoci data o německé nezaměstnanosti, která klesla  na pět procent. Počet nezaměstnaných tak klesl o 16 tisíc, přestože byl očekáván pouze pokles o 10 tisíc lidí. Odpoledne se potom na posilování společné evropské měny mohlo projevit také lepší než očekávané zpomalení inflace z 2,5 procenta meziročně na 2,3 procenta.

Euro během čtvrtka nejprve po krátkém posilování v poledne spadlo až na úroveň 1,135 EURUSD, v odpoledních hodinách se ale vrátilo zpět na otevírací hodnotu a dokonce posílilo. Celkem si během včerejška připsalo 0,2 procenta.

Aktuálně se euro v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1382 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,73 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1332do 1,1449 EURUSD.*

U nás byla situace spíše klidná a mimo vydání dluhopisů ke 100. výročí republiky nebylo příliš co sledovat, a tak koruna jen kopírovala vývoj na dolaru a euru.

Koruna během včerejška začala opět směřovat k 26 korunám za euro a celkem oslabila o 0,1 procenta až na 25,98 EURCZK. Proti dolaru se jí naopak o desetinu procenta podařilo posílit na 22,79 USDCZK, a to i přes prudké oslabení kolem poledne, kde se vyhoupla krátce i nad 22,88 USDCZK.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,96 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,93 až 25,99 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,71 až 23,88 USDCZK.* 

Během dnešního dne budeme sledovat data u nás i v zahraničí. Korunu můžou ovlivnit zveřejnění výsledků odhadu hrubého domácího produktu za 3. čtvrtletí, zatímco v eurozóně se zveřejní index spotřebitelských cen. Očekává se, že ceny meziročně vzrostly o dvě procenta.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Dominik Stroukal je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Vystudoval Univerzitu Karlovu a Vysokou školu ekonomickou, kde obdržel doktorát z ekonomie. Přednášel na řadě vysokých a středních škol, v současnosti působí na VŠ CEVRO Insititut. Je autorem několika knih, např. Bitcoin, peníze budoucnosti (2015) a Ekonomické bubliny (2019).Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.