Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Žebříček demokracie podle The Economist. Ta česká je prý „s vadami“

„Demokracie spočívá v tom, že si sami vyberete diktátory, kteří vám řeknou to, co si myslíte, že chcete slyšet,“ nechal se kdysi slyšet britský spisovatel Alan Coren. Většina lidí by však patrně souhlasila s myšlenkou, že je lepší mít jednou za čas možnost diktátory vyměnit prostřednictvím demokratických voleb, než aby tam stále seděli ti samí. Demokracie je tak obecně považována za lepší než autoritářský politický systém.

A kdo má lepší demokracii, kdo má horší demokracii a kdo má tu nejlepší? Tím se každoročně zabývá „Index demokracie“ (Democracy index), který sestavuje server The Economist. V tomto indexu je posuzováno 167 států, a to na základě pěti kritérií: volební proces a pluralismus (1), fungování vlády (2), politická participace občanů (3), politická kultura (4) a civilní svoboda (5). Za každé kritérium může země získat až 10 bodů, přičemž body za jednotlivá kritéria jsou poté zprůměrovány (čím více bodů, tím lepší demokracie).

Index ekonomické svobody. USA se propadají, co Česká republika?

Jak dopadly světové demokracie v roce 2017, na to se můžete podívat v grafickém zpracování od serveru Statista. Podle hodnocení The Economist se nejlepšími demokraciemi mohou pochlubit zejména severoevropské státy. Vítězem žebříčku se stalo Norsko, které je následované Islandem a Švédskem, na pátém místě pak najdeme Dánsko a na devátém Finsko.

Do top desítky se pak probojovaly ještě Nový Zéland, Irsko, Kanada, Austrálie a Švýcarsko. Spojené státy americké se umístily na 21. místě. Naopak nejhorší stav demokracie je podle The Economist v Severní Koreji, Sýrii, Čadu, Středoafrické republice či poněkud paradoxně v Demokratické republice Kongo. Česká republika se v žebříčku umístila na 34. příčce s úctyhodnými 7,62 body. Nejlepšího skóre dosáhla v oblasti volebního procesu a demokracie (dokonce 9,58 bodu) a civilní svobody (8,53 bodu), nejhoršího výsledku naopak v kritériu fungování vlády (6,43 bodu). 

Kompletní pořadí Indexu demokracie spolu s podrobným hodnocením jednotlivých zemí najdete ve white paperu vydaném The Economist. Jak dokument uvádí, z hodnocených 167 států je plně demokratických celkem 19, které představují pouhých 4,5 % obyvatelstva planety. Česká republika spadá do kategorie „demokracie s vadami“ (flawed democracy), která je v 57 zemích představujících 44,8 % světové populace. Dohromady 16,7 % obyvatel světa pak žije v hybridních režimech a 34 % v autoritářských režimech.

Je velká vláda překážkou pro svobodu a štěstí občanů?

Newsletter