Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Trumpovy „hezké, nové a chytré“ rakety na trzích

Zatímco nervozita kolem eskalace obchodní přestřelky mezi Spojenými státy a Čínou v posledních dnech postupně utichala, na trzích se během včerejška podepsala zcela jiná hrozba. Kdo se o ní postaral? Nebyl to nikdo jiný než Donald Trump a jeho účet na sociální síti Twitter.

Americký prezident reagoval na předchozí varování Ruska, které uvedlo, že sestřelí každou raketu vyslanou na území Sýrie. A jak je Trumpovým dobrým zvykem, šlo o poměrně svéráznou reakci: „Rusko, připrav se, protože rakety (vypálené na Sýrii) budou hezké, nové a ‚chytré‘,“ stojí v prezidentově příspěvku.

 

Co na to trhy? Evropské akcie zavřely v rudých číslech, ty americké padaly již od premarketu. Během dne se sice jejich ztráty podařilo mírně umazat – index Nasdaq i S&P 500 se dokonce krátce zazelenaly – zápis z březnového zasedání Fedu však Wall Street poslal zpět do rudých čísel. Bezpečnější aktiva se naopak těšila silnému zájmu. Zlato se na okamžik dostalo až na dvouletý rekord, americké výnosy pak i přes Fed Minutes padaly.

Na devizových trzích byla reakce na Trumpův tweet o něco mírnější. Dolar během dne oslaboval jak vůči euru, tak japonskému jenu. Mírně padal i dolarový index, který nadále setrvává pod hranicí 90 bodů. Nejcitlivěji ze všech měn reagoval ruský rubl, který se propadl až na minima z roku 2016.

Ve večerních hodinách se však americké měně především ve dvojici s eurem podařilo část předchozích ztrát umazat. Stalo se tak díky již zmiňovanému zápisu z březnového zasedání Fedu. Tzv. Fed Minutes ukázaly, že část členů měnového výboru se v souladu se silnějším výhledem ekonomického růstu a společně se zvýšenou důvěrou v návrat inflace k 2% inflačnímu cíli přiklání k možnosti rychlejšího zvyšování sazeb. Není tedy zcela vyloučené, že pokud bychom se dočkali signálů, jako je, řekněme, výraznější akcelerace inflace, Fed by mohl například pozměnit svou letošní očekávanou trajektorii navyšování sazeb z aktuálních tří kol na čtyři.

A právě obnovu americké inflace potvrdila březnová data. Tempo růstu cen minulý měsíc dle očekávání meziročně zrychlilo z 2,2 % na 2,4 %, po očištění o ceny potravin a pohonných hmot pak z 1,8 % na 2,2 %. Byť tedy v podstatě nešlo o žádné velké překvapení, zrychlení, především jádrové inflace, je vzhledem ke znění Fed Minutes pozitivní zprávou.

Co se týče dnešního dění, investoři budou primárně vyhlížet zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky. Během dne pak promluví dva členové Rady guvernérů ECB, a to včetně jednoho z největších jestřábů, kterým je šéf německé centrální banky Jens Weidmann. V rámci USA budou odpoledne reportovány březnové importní a exportní ceny.

Aktuálně se dolar obchoduje na 1,2359 EURUSD. Během dnešního dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,2337-1,2452 EURUSD.*

Koruna i přes všechno dění, ať už kolem obchodních rozbrojů mezi USA a Čínou či kolem možného konfliktu s Ruskem, zůstává nadále v klidu. I během včerejšího dne se tak držela poblíž hranice 25,30 za euro.

V rámci příštích dní nás nečekají žádné klíčové kurzotvorné události. Dnešní kalendář je prázdný, v pátek pak bude zveřejněno saldo běžného účtu platební bilance a v pondělí index cen výrobců a indexy importních a exportních cen. Nečekáme, že by tato data měla korunu jakkoliv výrazně ovlivnit. Mírný tlak na možné oslabení domácí měny by mohl vyvíjet leda začátek dividendové sezóny.

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,34 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,30 až 25,34 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,33 až 20,54 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter